zobacz

Filmowe ogrody - seans zagadkaPawilon Józefa Czapskiego, Kraków, ul. Piłsudskiego 12

17-06-2017 | godz. 21:00W ramach obchodów Święta Ogrodów Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejny cykl filmowy. W naturalnej przestrzeni ogrodu przed Pawilonem Józefa Czapskiego prezentujemy cztery filmy, w których ogród – stanowiąc tło akcji – staje się rodzajem dzieła sztuki, otrzymując status zjawiska o ogromnej sile oddziaływania.

Historia chłopca-cyborga powołanego do życia przez wynalazcę-samotnika, jest opowieścią skonstruowaną na opozycji dwóch światów: upiornie wręcz schludnego i przeciętnego miasteczka, z wyobraźnią przystrzyżoną jak jego nienaganne trawniki, oraz świata fantazji i odmienności. Na końcu drogi prowadzącej przez miasto wznosi się wzgórze z zamczyskiem otoczonym palisadą wyschłych i ostrych krzewów. Wewnątrz odnajdujemy przepiękny, stworzony przez mieszkańca zamku, baśniowy ogród nieograniczonej wyobraźni. W centrum króluje symbol nieosiągalnego: zielony krzew przycięty na kształt dłoni - dzieło i marzenie artysty, „niedokończonego” chłopca-cyborga z rękoma jak nożyce. Zetknięcie dwóch światów może być tylko chwilowe. Miasteczko, nietknięte do tej pory iskrą kreacyjności, jest w stanie tylko chwilowo zaakceptować inną rzeczywistość. Ostatecznie świat magii i wyobraźni bezpiecznie trwać będzie z dala od normy i ujawniać się jedynie w formie opowieści.

W 1992 roku film otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepszą scenografię.http://mnk.pl/aktualnosci/filmowe-ogrody mapa