zobacz

Filmowe ogrody - seans zagadkaPawilon Józefa Czapskiego, Kraków, ul. Piłsudskiego 12

03-06-2017 | godz. 20:30W ramach obchodów Święta Ogrodów Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejny cykl filmowy. W naturalnej przestrzeni ogrodu przed Pawilonem Józefa Czapskiego prezentujemy cztery filmy, w których ogród – stanowiąc tło akcji – staje się rodzajem dzieła sztuki, otrzymując status zjawiska o ogromnej sile oddziaływania.

Film oparty na dziele brytyjskiej powieściopisarki. To opowieść o historii dziesięcioletniej dziewczynki, która po śmierci obojga rodziców trafia z Indii na angielskie wrzosowiska, do posiadłości wuja, zrozpaczonego i złamanego śmiercią żony. W zamkniętym, zaniedbanym ogrodzie, osamotniona, zamknięta w sobie, zblokowana psychicznie dziewczynka odnajduje swe miejsce. Budząc uśpiony ogród do życia, odradza zarazem siebie. Ogród i ona podlegają wspólnej przemianie – z kokonu szarzyzny uschniętych krzewów i chwastów wykluwa się wielobarwny świat kwiatów, z kokonu rozkapryszonego, zaniedbanego dziecka wyłania się normalna, szczęśliwa dziewczynka. Świat rozbudzonej przyrody posiada magiczną moc – tajemne rytuały, odprawiane w ogrodzie wspólnie z kuzynem, odnoszą pożądany skutek.

Pierwszoplanowa rola młodej aktorki zaznaczyła jej debiut na srebrnym ekranie i przyniosła uznanie krytyków.http://mnk.pl/aktualnosci/filmowe-ogrody mapa