zobacz

Czar kwiatów w witrażach Józefa MehofferaDom Józefa Mehoffera - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie ul. Krupnicza 26, Kraków

13-06-2017 | godz. 18:00Spotkanie jest związane z zakupem projektu wykonawczego "Kościół" do witraża "Najświętszy Sakrament" w katedrze we Fryburgu. Karton stał się w tym roku własnością Muzeum Narodowego w Krakowie dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje muzealne" 2017.

Zespół witraży Józefa Mehoffera w katedrze we Fryburgu w Szwajcarii, uważany za dzieło życia tego artysty i jedno z najwybitniejszych europejskich osiągnięć sztuki witrażowej, pochodzi z lat 1895-1919 (okna w kaplicach naw) i 1919-1936 (okna w prezbiterium). Witraże powstawały przez ponad 40 lat, poczynając od zwycięstwa krakowianina w ogłoszonym w 1895 roku przez fryburskie Bractwo Najświętszego Sakramentu międzynarodowym konkursie. Uwagę zwracają zwłaszcza witraże części nawowej, utrzymane na ogół w stylistyce art nouveau. Charakterystyczne dla tego stylu motywy ze świata roślin zostały użyte przez Mehoffera nie tylko jako dekoracja, ale w znaczeniu symbolicznym. Nie inaczej jest w interesującym nas witrażu "Kościół". 

prowadzenie: Anna Zeńczak

Wstęp wolny!http://mnk.pl/aktualnosci/czar-kwiatow-w-witrazach-jozefa-mehoffera mapa