Barwinek pospolity to doskonała roślina okrywowa do cienia

Dzisiaj porozmawiamy o innej roślinie cieniolubnej, która jest dość popularna. Prawdopodobnie o niej słyszałeś. Być może masz ją w swoim kwietniku lub planujesz zakup pięknego barwinka pospolitego.

Jakie są najlepsze warunki dla barwinka i na co należy zwrócić uwagę podczas sadzenia go w ogrodzie?

Barwinek pospolity, znany również jako barwinek mniejszy, w stanie naturalnym występuje w lasach liściastych Europy i Azji Zachodniej. Barwinek, wiecznie zielony krzew, nie zrzuca liści na zimę. Jedna z odmian barwinka, vicna minor - barwinek większy (dorasta do 40 cm wysokości), może bardziej przemarzać zimą.

Jaka jest wysokość barwinka?

Jest to pełzająca roślina okrywowa, która może osiągnąć wysokość 10-15 cm lub nawet 40 cm, w zależności od rodzaju. Najlepiej sadzić go pod koronami lub w zacienionych narożnikach drzew oraz w miejscach o niewielkim nasłonecznieniu.

Dyer kwitnie od wczesnej wiosny do końca lata. Największe kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Później kwiatostany nadal się pojawiają, ale nie tak spektakularnie i bujnie. Półcieniste stanowisko i wilgotne warunki są idealne do bujnego kwitnienia podczas suszy.

Kwiaty barwinka mogą być niebieskie, fioletowe (pięciopłatkowe) lub nawet białe. Rosną na wyprostowanych łodygach. Barwinek będzie dobrze rósł, jeśli znajdzie się we właściwym miejscu. Ukorzeni się w glebie, jeśli wytworzy długie pędy z korzonkami.

Liście barwinka są owalne i małe. W zależności od odmiany mogą być ciemne, jasne, cętkowane lub nawet ciemnozielone.

Barwinek większy jest bardziej podatny na mróz, ale nie przemarza całkowicie.

Często słyszy się, że barwinek jest rośliną tolerancyjną i nie wymaga wiele. Nie jest to prawdą. Barwinek rozwija się w miejscach zacienionych lub półcienistych. Do bujnego wzrostu potrzebują próchnicy i żyznego podłoża. Podczas suszy należy je podlewać.

Rozmnażanie barwinka jest niezwykle proste. Rozmnaża się go przez podział. W dobrych warunkach szybko się rozrośnie i zakorzeni w nowym miejscu.

Sadzimy je w dolnej części rabaty lub w miejscach mało nasłonecznionych - pod krzewami, drzewami, pod domem lub przy ścianie.

Czy przycinać barwinki?

- Robię to wiosną. Aby pobudzić roślinę do wypuszczania nowych, świeżych pędów, po zimie skracam łodygi barwinka o połowę. Przycinanie wizualne jest również możliwe w ciągu roku, jeśli pędy barwinka bardzo się rozprzestrzeniają i wkraczają na inne rośliny. Barwinek nie rośnie zbyt duży.

Znane odmiany barwinka

Veriegata (liście nakrapiane)

La Grave - kwiaty lawendy

Sebastian - polska odmiana o jasnozielonych liściach z żółtą plamką

Bowle White - białe kwiaty

Barwinek jest dość przystępny cenowo. Krzew można kupić już za 10 zł w szkółkach ogrodniczych w zależności od wielkości.