Jaka jest różnica między roślinami jednorocznymi a wieloletnimi?

Petunie to jedne z najpopularniejszych roślin jednorocznych

Kiedy zaczynasz pracę w ogrodzie, musisz nauczyć się wielu nowych terminów. Jednym z najważniejszych jest różnica między roślinami jednorocznymi i wieloletnimi.

Mówiąc najprościej, roczny lub wieloletni jest klasyfikacją tego, jak długi jest cykl życia rośliny: 1 rok dla roślin jednorocznych, 3 lub więcej lat dla bylin. Jednak niektóre rośliny są uprawiane jako byliny w ciepłych obszarach, a jako roczne w zimnych obszarach. Jak w przypadku wielu rzeczy w ogrodnictwie, odpowiedź brzmi: "to zależy".

Co to są rośliny jednoroczne?

Roczniki to rośliny, które w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego rozwijają się od nasion do kwiatów, a następnie obumierają. Wszystkie korzenie, łodygi, liście i kwiaty umierają co roku.

Mimo to roślina może pojawić się ponownie na rabacie kwiatowej lub warzywnej w następnym roku, ponieważ jej nasiona przezimowały w ogrodzie. Jednak nie wszystkie nasiona kwiatów przezimują w ogrodzie - tylko rośliny przystosowane do danej strefy klimatycznej dadzą nasiona, które przetrwają zimę.

Kategoria roślin jednorocznych dzieli się na 3 rodzaje:

  • Tender annual s mają małą lub żadną tolerancję na niskie temperatury i dobrze rozwijają się w ciepłych temperaturach.
  • Rośliny jednoroczne wytrzymałe wykazują pewną tolerancję na mróz i niskie temperatury.
  • Rośliny półtwarde wykazują pewną tolerancję na zimno, ale mniejszą niż rośliny twarde.

W zimnych regionach niektóre rośliny jednoroczne, takie jak begonie, muszą zostać przeniesione na zimę do domu. Jeśli nie, niskie temperatury je zabiją. Tam, gdzie mieszkam w Pensylwanii, rozmaryn umiera każdej zimy, ale w południowych Stanach Zjednoczonych będzie kwitł bez końca, tak jak moja szałwia.

Co to są rośliny wieloletnie?

Byliny są oficjalnie zdefiniowane jako rośliny, które żyją co najmniej 3 lata - niektóre mają krótką żywotność, a niektóre żyją przez dziesiątki lat. Ludzie określają byliny jako "rośliny, które powracają co roku". Wszystkie drzewa, wszystkie krzewy i niektóre kwiaty są bylinami. Ale ogólnie termin ten odnosi się do roślin niezdrewniałych, takich jak kwiaty (rośliny zdrewniałe to takie, które rozwijają zdrewniałe struktury nad ziemią, jak pnącza, drzewa i krzewy).

W większości bylin, górne części rośliny umierają z powrotem każdej zimy i odrastają następnej wiosny z tego samego systemu korzeniowego. Jeśli uprawiasz w swoim ogrodzie jeżówkę purpurową, na pewno to zauważyłeś (nie wyrywaj jej jesienią, gdy wydaje się martwa - jest po prostu w stanie uśpienia).

Niektóre kwiaty wieloletnie zachowują liście przez cały rok. To samo dotyczy krzewów wieloletnich, takich jak niektóre wiburnusy, które nigdy nie tracą liści lub tracą je tylko na 2-3 miesiące. Pojedyncza roślina kolibra może żyć tylko przez 3 lata, ale wytwarza nasiona, z których powstaje wiele nowych roślin. Piwonie jednak trwają przez wiele lat.

Kategoria bylin dzieli się również na 3 rodzaje:

  • Byliny delikatne rosną przez cały rok w ciepłym klimacie, ale w zimnym muszą być zimowane w pomieszczeniach. Czasami nazywa się je także bylinami umiarkowanymi.
  • Byliny wytrzymałe bez problemu przetrwają mróz i niskie temperatury.
  • Bylinypółtwarde mogą tolerować pewien mróz i niskie temperatury, ale nie bardzo mroźną zimę.

W zależności od odmiany, begonie są albo delikatne byliny lub pół-twarde roczne i muszą być wniesione do domu na zimę w obszarach, które mają mroźne temps

.Some rośliny zachowują się jako roczne lub wieloletnie w oparciu o lokalnym klimacie. Na przykład, Black-Eyed Susan i rośliny pieprz są rzeczywiście byliny i rosną przez wiele sezonów w ciepłym klimacie. W obszarach z zimnymi zimami, rośliny te trwają tylko jeden sezon, chyba że są zimowane w pomieszczeniach.

Co to są rośliny dwuletnie?

Rośliny dwuletnie to rośliny, które potrzebują dwóch sezonów wegetacyjnych, aby zakończyć swój cykl życiowy. W pierwszym sezonie pojawiają się tylko liście, które rosną przy ziemi. Drugiej wiosny łodyga wydłuża się, rosną kwiaty, nasiona opadają i roślina umiera. Dzwony Canterbury i naparstnica są doskonałymi przykładami.

Naparstnice są dwuletnie - ich cykl życiowy trwa 2 sezony

Czy cebulki to rośliny jednoroczne czy byliny?

Kwiaty wyrastające z cebulek to wyspecjalizowana grupa bylin, które wytwarzają wszystkie liście i kwiaty w jednym sezonie, a następnie wydają się zamierać, podobnie jak rośliny jednoroczne. Jednak bylina wyrastająca z cebulki jest po prostu w stanie zimowego spoczynku. Roślina magazynuje energię w cebulce, aby w następnym sezonie, przy odpowiedniej pielęgnacji, ponownie wytworzyć kwiaty i liście.