Nauka udowodniła, że dodawanie kamieni do dna doniczki może zaszkodzić roślinom. Dlaczego więc wciąż to robimy?
Tak jak ja, prawdopodobnie słyszałeś przez całe swoje życie - przynajmniej to ogrodnicze - że powinieneś dodać małe kamienie, żwir, kawałki potłuczonych ceramicznych doniczek lub inne wypełniacze do dna swoich pojemników przed sadzeniem. Powodem jest to, że zapewnia to lepszy drenaż dla twoich roślin, ponieważ pomaga wodzie szybciej spływać przez doniczkę.
Brzmi to rozsądnie, prawda? Ale okazuje się, że kamienie na dnie doniczki w rzeczywistości spowalniają odpływ wody i mogą zaszkodzić Twoim roślinom. Naukowcy to udowodnili.
Właściwie to obalili ten ogrodniczy mit ponad 100 lat temu i wiele razy od tamtej pory. Ale jakoś ten ważny fakt nie dotarł do zbiorowej świadomości domowych ogrodników - nadal wrzucamy wszystkie rodzaje rzeczy na dno naszych doniczek.
Badania pokazują, że w doniczce woda nie przechodzi szybko z gleby na kamień
Naukowcy wykazali, że woda nie przemieszcza się łatwo między materiałem o drobnej strukturze, takim jak gleba, a materiałem grubszym, takim jak kamienie. Dokładniej mówiąc, woda bardzo wolno pokonuje obszar pomiędzy tymi dwoma materiałami. Tak więc gruboziarnisty materiał na dnie pojemnika spowalnia odpływ wody, przez co gleba staje się bardziej podatna na zalanie i potencjalne utopienie korzeni rośliny.
Faktem jest, że kiedy woda przemieszczająca się przez glebę dociera do poziomej lub pionowej granicy między różnymi rodzajami gleby, przestaje się przemieszczać. "
Dr Linda Chalker-Scott, Ph.D., Washington State University Extension Urban Horticulturist w The Garden Professors Blog
Dlaczego tak się dzieje: grawitacja
Zamiast swobodnie przemieszczać się w dół przez glebę i przez kamienie, woda z trudem przekracza barierę między nimi. Dzieje się tak, ponieważ woda w górnej warstwie jest podciągana do góry przez suchą glebę i rośliny. To równoważy działanie grawitacji, która w przeciwnym razie przeciągnęłaby wodę przez kamienie. Woda gromadzi się w górnej warstwie aż do jej przesycenia i dopiero wtedy woda z gleby jest uwalniana do warstwy poniżej. Przesycenie gleby stanowi zagrożenie dla korzeni roślin i może być powodem, dla którego petunie uprawiane w pojemnikach nie przetrwały sezonu.
"To mit, że warstwa żwiru (w środku pojedynczej doniczki) pod ziemią poprawia drenaż pojemnika. Zamiast odprowadzać wodę bezpośrednio do żwiru, woda "grzęźnie" lub gromadzi się w glebie tuż nad żwirem. Woda gromadzi się tak długo, aż nie pozostanie żadna przestrzeń powietrzna. Gdy cała dostępna przestrzeń powietrzna gleby wypełni się, wtedy nadmiar wody spływa do żwiru poniżej. Tak więc żwir na dnie nie pomaga w utrzymaniu gleby nad nim przed nasyceniem przez nadmierne podlewanie. "
Successful Container Gardens, University of Illinois Extension
Więc następnym razem, gdy doniczka się rośliny, po prostu dodać gleby i nic więcej, I oczywiście, upewnij się, że istnieją dobre otwory drenażowe w puli.