Porady dotyczące jesiennego sadzenia i przesadzania

Kiedy gorące lato się kończy i powraca chłodne powietrze, jest to idealny czas na sadzenie lub przesadzanie czegokolwiek, zwłaszcza kwitnących wiosną i latem bylin.

Posadź azalie jesienią, aby uzyskać spektakularne kwiaty wczesną wiosną. Na początku wiosny ogrodnicy są zainspirowani do sadzenia wszystkiego i wszędzie. Ale ile razy plany sadzenia zostały pokrzyżowane przez zimne, przedłużające się wiosny lub wczesne fale upałów? Powolny lub zahamowany wzrost może być wynikiem, lub roślina jest zestresowana do tego stopnia, że zrzuca kwiaty lub liście.

Dlaczego jesień to najlepszy czas na sadzenie lub przesadzanie

Jesienią temperatura gleby i pogoda są bardziej przewidywalne niż wiosną. Temperatury powietrza w ciągu dnia są umiarkowane, noce chłodne, a dni krótsze. W porównaniu z wiosną takie warunki tworzą znacznie mniej stresujące środowisko dla nowo posadzonych lub przesadzonych drzew i krzewów.

Kolejną zaletą jesieni jest to, że gleba jest cieplejsza. To sprzyja szybkiemu wzrostowi korzeni i solidnemu zakotwiczeniu rośliny przez pierwszą zimę. Dobrze rozwinięty system korzeniowy od samego początku zapewnia silny pokaz kwiatów i wzrostu następnej wiosny i lata oraz zdrowsze rośliny w dłuższej perspektywie.

Jesienią gleba dłużej utrzymuje ciepło, nawet gdy temperatura nad ziemią spada, co jest idealne dla rozwoju nowych struktur korzeniowych. Systemy korzeniowe potrzebują czasu, aby ustanowić nowe mikro-korzenie lub korzenie zasilające, które pomagają przeszczepowi zaaklimatyzować się, a następnie stopniowo przechodzą w stan spoczynku, gdy nadchodzą chłodniejsze temperatury zimowe. Przeszczepy jesienne mają lepszą strukturę korzeniową i więcej czasu na aklimatyzację do lokalnego środowiska.

University of Illinois Extension Kup na Amazon: Rośliny zewnętrzne do ogrodu

Kiedy sadzić byliny jesienią

Czas jest ważny przy sadzeniu jesienią, aby krzewy i drzewa miały czas na rozwinięcie silnego systemu korzeniowego, który zakotwiczy je i ochroni przed mrozem. Korzenie rosną do momentu, gdy temperatura gleby osiągnie około 40 stopni, a zazwyczaj na początku jesieni gleba jest znacznie cieplejsza. Staraj się sadzić rośliny około 6 tygodni przed pierwszym mrozem, czyli mniej więcej w tym samym czasie, kiedy sadzisz cebulki kwiatowe.

Co z mrozem? Mróz zatrzyma wzrost rośliny nad ziemią, ale nie zabije jej. Korzenie będą nadal rosły jesienią, dopóki gleba nie zamarznie (jeśli tak się stanie). Zobacz nasz post o tym, kiedy spodziewać się pierwszych przymrozków. Irysy dzielimy jesienią, aby uzyskać spektakularne kwiaty na wiosnę

Porady dotyczące sadzenia bylin jesienią

Bylinykwitnące wiosną i latem najlepiej rosną, gdy zostaną posadzone jesienią.

  • Jeśli sadzisz odmianę kwitnącą jesienią, usuń kwiaty po posadzeniu, aby pobudzić wzrost korzeni zamiast kwitnienia lub nasion.
  • Przed posadzeniem umyj korzenie bylin, aby zapewnić im przetrwanie i długotrwałe zdrowie. Zobacz nasz wpis o myciu korzeni.
  • Przy dzieleniu bylin i ich przesadzaniu najlepiej sprawdzają się rośliny kwitnące wiosną i wczesnym latem. Zasadą jest, że byliny należy dzielić zawsze w sezonie przeciwnym do tego, w którym kwitną: Jeśli roślina kwitnie wczesnym latem i wiosną, dzielimy ją jesienią; w przypadku roślin kwitnących późnym latem i jesienią, dzielimy ją wiosną.
  • Raz w tygodniu należy głęboko i dokładnie podlać strefy korzeniowe nowych nasadzeń. Należy dążyć do zapewnienia im 1″ wody za każdym razem, gdy nie ma opadów. Przestań podlewać po pierwszym silnym mrozie.
  • Dodaj 2-3″ mulczu wokół strefy korzeniowej, aby zachować wilgoć i izolować glebę od wahań temperatury. Mulcz nie musi oznaczać wiórów drewnianych - można również użyć słomy, ściółki z liści, kompostu lub podobnych materiałów organicznych. Wióry drewniane można dodać później jako ściółkę zimową, tuż przed pierwszymi mrozami. Pamiętaj, aby usunąć je wczesną wiosną, aby szybciej ogrzać glebę.
  • Nie przesadzaj z nawozami. Byliny posadzone jesienią nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza prawidłowym podlewaniem. Uniwersytet w Illinois zaleca, aby nie stosować żadnych nawozów, ponieważ azot dodany zaraz po posadzeniu pobudza zbyt silny wzrost wierzchołków roślin, podczas gdy chcemy uzyskać dokładnie odwrotny efekt: silny wzrost korzeni. Nowy przyrost wierzchołkowy może również nie zdążyć zahartować się przed zimowymi mrozami, które mogą uszkodzić nowy przyrost.