Kolory w ogrodzie mogą poprawić nasze samopoczucie

Odkąd kupiłem własny dom i ogród, doświadczyłem wielu zmian w moim życiu. Zajęło mi trochę czasu, aby zrozumieć pewne rzeczy i zaakceptować to, co się działo. Zadawałem sobie wiele pytań dotyczących sensu życia. Próbowałam znaleźć sens za pewnymi rzeczami i do czego one prowadzą. Wszystkie przeszkody, które napotkałam bardzo mnie zmieniły...Każdy problem (wolę nie używać tego określenia) był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Dużo czasu zajęło mi zrozumienie, że każda sytuacja była kamieniem milowym do mojego rozwoju, o ile ją akceptowałem i działałem najlepiej jak potrafiłem. To były lekcje i one nadal przychodzą.

Zrozumiałem również, że należy bardzo uważać na poziom własnej energii i wibracji. To jest tak samo jak z telefonem, który może być naładowany lub rozładowany. Jak można utrzymać pełną grafikę baterii w swoim umyśle? Nie mówię tu tylko o fizycznych aspektach, choć są one ważne. Mówię też o tych mentalnych, które odnoszą się do naszych emocji.

Chcę Ci pokazać, jak posiadanie ogrodu i chęć tworzenia w nim roślin może wpływać również na Twój nastrój, energię i wibracje. Obcowanie z naturą to dar - uzdrawiający dar - który otrzymujemy.

Zapraszam do świata wypełnionego kolorem, barwą i pięknem kwiatów. Chciałabym zachęcić wszystkich do myślenia o rabatach kolorystycznych, aby móc łatwo wejść w możliwość ułatwienia sobie wpływu pewnych barw i kolorów na samopoczucie.

Od czasów starożytnych kolory kojarzone są zarówno z pozytywnymi jak i negatywnymi aspektami wpływającymi na nasze samopoczucie.

Wiele gabinetów masażu i spa oferuje chromoterapię, czyli leczenie kolorami w oparciu o widzialne promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to leczenie określonym kolorem światła. Metody te mają udowodnioną skuteczność..warto więc leczyć się kolorami, którymi się otaczamy. Nie jest to leczenie dosłowne, ale uzupełniające, które poprawia nasze samopoczucie.

Kolory i kwiaty, które możemy wykorzystać w klombach to pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

Czerwony kwietnik

Kolor czerwony może mieć stymulujący wpływ na nasz organizm. Może podnosić ciśnienie krwi i stymulować układ nerwowy. Nadmiar czerwieni może być pobudzający i zbyt stymulujący. Może również powodować zmęczenie. Ostre czerwone kolory mogą również powodować niepokój i poczucie gorąca. (Wiadomo również, że nie uzyskasz w 100% czerwonej rabaty, ponieważ każda roślina ma dodatek zieleni ze względu na różny czas kwitnienia)

Do krzewów, bylin i pnączy o czerwonych barwach należą:

Krwistoczerwone berberysy

Róże o czerwonych kwiatach

Krzewy o bordowych liściach i czerwonych kwiatach

Azalie, maki

Wilczomlecz amerykański, powojnik

Wrzos

phirlox mullein,

ogródek pigmejski

Płowa

bzy

Astry

Fasola fava Arendsa

Yarrows

Kwietnik w odcieniach niebieskiego

Kolor niebieski uspokaja, relaksuje i chłodzi w gorące, upalne dni. Wycisza i relaksuje serce. Kolor niebieski we wszystkich swoich odcieniach jest moim ulubionym kolorem w ogrodzie. Fioletowe odcienie koloru łagodzą bóle głowy i skołatany układ nerwowy, działają kojąco na serce.

Do niebieskich krzewów, bylin i pnączy należą:

płomyk szydlasty

Astry

Dzwonki

lawenda,

dzwonki,

Urok wiosny

Mayfly

Dylatacja

sasanki, prymulki

szałwia

Tymianek

Tussock

bzy

Zielone klomby

Zielony kolor w ogrodzie - uspokaja, łagodzi stres. Działa kojąco na układ nerwowy i pomaga przy bezsenności. Kontakt z zielenią może być uspokajający. Jak się czujesz, gdy idziesz przez las w otoczeniu zielonych drzew?

Zieleń to kolor, który można znaleźć wszędzie w ogrodzie. To trawnik, drzewa i krzewy. Ogród, który składa się tylko z zielonych roślin, takich jak np. Ogród z drzewami tui, świerkami, sosnami itp. nie musi być nudny.

Żółte rabaty ogrodowe

Kolor żółty w ogrodzie sprawia wrażenie, że jest ciepły, pobudza pozytywnie, inspiruje nas, rzutuje na nasze wspomnienia i marzenia. Dodaje energii. Żółty jest dobrym kolorem do wykorzystania, gdy chcemy poczuć się energicznie ..... Żółty nie jest kolorem zdrady, czy zazdrości. To tylko przesąd.

Żółty to kolor pnączy, bylin i krzewów.

forsycja,

Róże

clematis

Wrzos

pęcherznica

callae

pentakle

berberysy

Arborvitae

нун наор уна

wiesiołek

konwalia majowa

bzy

Biały kolor w ogrodzie

Kolor biały ma działanie pobudzające i wzmacniające. Łagodzi stres i nerwy. Stwarza poczucie czystości i porządku. Jego nadmiar natomiast daje uczucie chłodu, samotności i oziębłości. Może prowadzić do trudnych stanów i myśli u osób o słabym zdrowiu psychicznym.

Krzewy, byliny i pnącza o białej barwie to:

róże,

bzy

rogownica liściasta

Zawilec morski

callae

Jaskółka leśna

lilie

wszechobecne

bzy

Zastosowanie konkretnych kolorów w ogrodzie powinno być jedynie wskazówką lub elementem uzupełniającym. Nie jest to metoda w 100% lecznicza. Konkretne kolory mogą wpływać na nasz nastrój. Jeśli pokój lub ściany są pomalowane na konkretny kolor, ich wpływ będzie znacznie silniejszy niż kolorów w ogrodzie. Istnieje zbyt duże rozproszenie od innych kolorów. Szczególnie trudno jest stworzyć rabatę, która jest czysto kolorowa, może poza odcieniami lub zielenią.

Moje propozycje zachęcą Was do eksperymentowania z kolorami w ogrodzie. Twórzcie kombinacje kolorystyczne, zakątki o określonych barwach, czy miejsca, w których możecie odpocząć, poczytać dobrą książkę, czy przyjąć gości.

Być może już używasz kolorów do tworzenia ogrodu i chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami.

Witam Cię i zachęcam do tego.