Co trzeba wiedzieć o rozmieszczeniu drzew w ogrodzie?

Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć rozmieszczenie i wybór drzew. Drzewa sadzimy przez wiele lat. Stanowią one fundament ogrodu. Nie ma możliwości przesadzania drzew za każdym razem, gdy uznamy, że nie pasują do koncepcji. Jeśli zostaną posadzone w złym miejscu, mogą wyrządzić szkody w ogrodzie i sfrustrować właściciela i sąsiadów.

Jak planujesz rozmieścić drzewa? Co należy wziąć pod uwagę? Jakie odległości są wymagane między domem a ogrodzeniem i jakie powinny być? W tym poście dowiesz się więcej na temat ogrodzenia.

Pisałam o doborze roślin, w tym drzew. Zachęcam do przeczytania wpisu, bo nie będę dziś powielać tych spostrzeżeń.

Wybierz drzewa w zależności od wielkości Twojej działki

Oceń przestrzeń, którą masz do dyspozycji. Drzewa rosną zarówno na wysokość, jak i na szerokość.

No cóż... Zapytałem osobę, która sadziła buka (bo gdzieś wyrosła bardzo ładna sadzonka i czemu by jej nie sprowadzić), czy będzie jej przeszkadzała korona 20 metrów na działce niewiele szerszej... Mina tej osoby była bezcenna . ).

Powtórzę więc - zawsze przed zakupem sprawdźcie maksymalny rozmiar drzewa. Nie dajcie się zwieść powolnemu wzrostowi drzewek - po 12 latach nabierają krzepy.

Dąb), a inne szybciej (np. Niektóre gatunki rosną wolniej (np. brzoza). Nie zmienia to faktu, że jeśli urośnie zbyt duże, sprawi komuś problemy - Tobie lub Twoim dzieciom (albo sąsiadowi).

Drzewa do posadzenia w dużym ogrodzie

Duży ogród jest pełen możliwości. Pamiętaj, że szerokie korony drzew odpowiadają dużemu systemowi korzeniowemu. (który utrzymuje drzewa, aby się nie przewróciły). Silne korzenie mogą uszkodzić fundamenty ogrodzeń i budynków. Mogą też deformować ścieżki.

Szeroka korona zapewni również cień. Jest to szczególnie ważne, gdy drzew jest dużo. Jeśli chcemy cieszyć się słońcem, wystarczy jedno drzewo. Może to być zarówno zaletą, jak i wadą. Na przykład, wspaniale jest spacerować w parku pod wysokimi drzewami.

Opracowałam listę 32 bylin, które dobrze rozwijają się w cieniu lub półcieniu. Możecie ją pobrać TUTAJ wraz z innymi przydatnymi materiałami.

Duże drzewa pochłaniają również wodę i składniki odżywcze, co utrudnia roślinom wzrost pod nimi.

Długowieczne, niewymagające pielęgnacji drzewa są również doskonałym dodatkiem dekoracyjnym.

Drzewa do posadzenia w małym ogrodzie

Na małej przestrzeni sprawdzą się okazy osiągające wysokość 6-8 m. Wiele gatunków dostępnych jest w odmianach karłowych i spełniających te wymagania. Można je rozpoznać po nazwie łacińskiej, która będzie zawierała słowa: 'Nana', 'Nanum' lub Compacta>. (Na przykład Fraxinus Excelsior Ash to drzewo o wysokości 40 metrów, natomiast Fraxinus Excelsior Nana to mniejsza wersja, mierząca do 4 metrów wysokości i 3 metrów szerokości.

Drzewa owocowe to także dobry wybór do małych ogrodów. Będą dobrze się rozwijać w niskim środowisku i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów (jeśli się o nie zadba).

Nie bój się liści

Jako dziecko nienawidziłam grabienia liści. Niestety, jesienią wiatr nawiewał na nasze podwórko liście ze starych drzew obok. Teraz, gdy się zmieniłam, nie mogę' wyobrazić sobie ogrodu bez drzewa liściastego. Byłaby to ogromna strata. Dlaczego.

Bo drzewo liściaste poprawia mikroklimat: osłania przed palącym słońcem, zwiększa wilgotność powietrza, dostarcza tlenu, zatrzymuje zanieczyszczenia i pyły, chroni przed hałasem.

Liście szumią, uspokajają, wprowadzają dynamikę, ruch. Wiosną z niecierpliwością czekamy na ich pojawienie się, latem ptaki grzęzną na ich gałęziach i zakładają gniazda, a jesienią są kolorowe i pachnące (np. liście gruszy japońskiej jesienią pachną jak ciasteczka lub wata cukrowa).

A że trzeba je grabić, gdy opadną? Odkryłam, że nic nie zbiera liści tak skutecznie jak kosiarka. (Kosi się trawę i liście też znikają).

Liście, które spadły, nie są bezużyteczne. Te drobne (np. Te małe (np. Trzeba je samemu posprzątać. Obejrzyj film, w którym omawiam czasochłonne i kłopotliwe rośliny w ogrodzie.

Bądźmy szczerzy - utrzymanie ogrodu wymaga wysiłku . Szkoda jednak rezygnować z drzewa liściastego - zwłaszcza, gdy dostępnych jest tyle "patelni" ogrodowych. Piękno kolorowych liści zrekompensuje niedogodności związane z grabieniem.

Drzewa owocowe również wymagają więcej pracy, ponieważ trzeba zbierać owoce.

Planowanie ogrodu pomoże usprawnić wszystkie prace i zaoszczędzić na pielęgnacji. Pomocny może być kurs "Ogród bez wysiłku".

3 zasady kompozycji dla umieszczania drzew

Nawiąż do krajobrazu

Wykorzystaj swój widok, aby wizualnie połączyć swój ogród z otaczającym go krajobrazem.

Jest to szczególnie ważne w małych ogrodach. Unikaj sadzenia żywopłotu, który będzie blokował ten widok. Zamiast tego wprowadź granicę, która jest zaakcentowana i zmniejsza przestrzeń.

Możesz wizualnie pożyczyć sąsiednią przestrzeń i dać złudzenie, że twoja działka jest większa. Będziesz miał również ładne tło, które sprawi, że twoje rośliny będą się wyróżniać.

Skuteczność

Szczególnie efektowne powinny być drzewa, które mają być oglądane z bliska, np. w pobliżu wejścia do domu, miejsca odpoczynku czy małego ogrodu.

Cechą wyróżniającą te rośliny może być nietypowy pokrój (kolumnowy lub kulisty), szczególnie uformowana korona (pendentywna lub parasolowata), ulistnienie o wyjątkowej barwie, kształcie lub jesienią, czy owoce i kwiaty.

Jaki jest pożądany efekt?

  • Drzewa o zwartej koronie i regularnym kształcie wprowadzają do kompozycji porządek. kolumny i drzewa smukłe dodają dynamiki. drzewa parasolowate i kuliste działają statycznie i uspokajająco.
  • W nowoczesnych ogrodach świetnie będą wyglądać drzewa o koronach płaskich lub w skrzynkach. Gdy są posadzone w rzędzie, drzewa przyciągają uwagę. Podobnie jest z drzewami owocowymi. Jabłonie i grusze świetnie wyglądają, gdy są ułożone w palmetach.
  • Drzewa kwitnące tworzą romantyczny nastrój i radość.
  • Nawet w deszczowe i pochmurne dni drzewa z przebarwiającymi się jesienią liśćmi rozjaśnią Twoje otoczenie.
  • Drzewa iglaste zachowują swój kolor w zimie. Można je wykorzystać do ukrycia niechcianych widoków lub do zawieszenia lampek świątecznych w ramach obchodów świąt.

Gdzie nie należy sadzić drzew?

Nie ma przepisów regulujących rozmieszczenie i wielkość drzew, ale logika podpowiada:

Unikaj sadzenia zbyt blisko ściany

Dotyczy to zwłaszcza dużych, szybko rosnących drzew, których korzenie mogą uszkodzić fundament, a gałęzie zagrozić dachowi, oknom lub elewacji. Liście spadające jesienią - mogą zapychać rynny.

Odległość drzewa od domu powinna być nieco większa niż promień na szczycie dojrzałego drzewa (powtórzę to - trzeba znać te wymiary).

Lepiej unikać sadzenia drzew blisko krawędzi działki

Korzenie drzewa mogą uszkodzić fundament, a gałęzie wchodzące na podwórko sąsiada mogą go zdenerwować, zacieniać jego ogród i zrzucać liście. Szykuje się kłótnia.

Jeśli nie zareagujesz, sąsiad może podciąć gałęzie, które przechodzą na jego stronę. Mało tego, jeśli drzewo uszkodzi ogrodzenie Twojego sąsiada lub inne elementy na jego posesji, może on domagać się odszkodowania lub zwrotu kosztów.

Jeśli Twój sąsiad jest fajny i obaj macie małe ogródki, wystarczy, że on posadzi śliwę, a Ty wiśnię (tak, aby gałęzie częściowo przechodziły) i razem będziecie mogli cieszyć się owocami. Ważne jest, aby utrzymywać dobre relacje z sąsiadem.

Nie należy sadzić drzew w pobliżu instalacji

Korzenie drzew mogą łatwo uszkodzić instalacje. Problematyczne mogą być również wysokie drzewa posadzone w pobliżu linii energetycznych. Stanowią one problem, ponieważ ze względu na swoje położenie wymagają przycinania gałęzi.

Drzewa w stosunku do domu

Drzewa mają pozytywny wpływ na mikroklimat zarówno ogrodu, jak i domu. Należy więc wykorzystać ich pozytywny wpływ. Drzewa liściaste można posadzić od strony południowej. Ich liście będą latem chronić dom przed palącym upałem.

Drzewa owocowe sadzić po stronie południowej i południowo-zachodniej. Pomoże im to w owocowaniu.

Po drugiej stronie domu (północ nej i północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej) krzewy i drzewa iglaste zapewnią ochronę przed zimnymi wiatrami. Będzie to szczególnie przydatne zimą.