Wiburnum: Wszechstronne krzewy do każdego miejsca w ogrodzie

Burkwood Viburnum w kwiatach w moim ogrodzie. Jeden z moich ulubionych krzewów. Wiburnum oferuje coś dla każdego. Jest ich ponad 150 gatunków i mają wiele cech charakterystycznych dla krzewów i drzew. W zależności od odmiany, Viburnum mogą być używane jako rośliny żywopłotowe lub ekranowe, krzewy fundamentowe lub rośliny okazowe. Mogą być liściaste, półzimozielone lub zimozielone, mogą żyć w suchych lub wilgotnych glebach, w pełnym słońcu lub w głębokim cieniu. Większość odmian kwitnie, niektóre są pachnące, a niektóre produkują jagody dla dzikiej przyrody. Wiburnum pochodzą z wielu części świata, a w Ameryce Północnej rosną w strefach mrozoodporności USDA 2-9 (ale częściej 4-8). Jeśli zakochasz się w zasadzonej przez siebie Viburnum, łatwo ją rozmnożyć, więc możesz mieć drugą bez żadnych kosztów. Naprawdę nie ma nic, czego nie dałoby się polubić w Viburnum.

Viburnum to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin.

W zależności od odmiany Viburnum może:

 • Być drzewem, które dorasta do 30 stóp lub krzewem, który przytula się do ziemi na wysokości 1 stopy.
 • Wiecznie zielone, liściaste lub półzimozielone z liśćmi, które mogą być duże lub małe i o różnych kształtach.
 • Pachnące kwiaty wiosną lub jesienią.
 • Wytwarzają kolorowe jagody cenione przez dzikie zwierzęta.
 • Tolerują wilgotne gleby lub wymagają wyłącznie suchej gleby.
 • Preferują silny cień lub pełne słońce.

Aby poznać specyfikę Viburnum, należy przeczytać metkę rośliny.

Viburnum są interesujące przez cały rok

Piękne, efektowne kwiaty

Większość kalmarów kwitnie kremowobiało lub bladoróżowo w połowie późnej wiosny, ale kilka kwitnie jesienią. Kwiaty mają różny kształt: płaski, wazonowy, koronkowy, śnieżny lub kopulasty. Wiele kwiatów Viburnum jest pachnących, niektóre wybitnie, a niektóre w ogóle nie mają zapachu.

Kolorowe jagody

Większość Viburnum wytwarza cenione przez dziką zwierzynę jagody, które utrzymują się do połowy jesieni lub do zimy, albo do momentu, gdy zerwą je ptaki. Jagody mogą być czerwone, różowe, niebieskie, czarne, żółte lub pomarańczowe.

Płonące jesienne liście

Niektóre odmiany Viburnum są liściaste, a inne zimozielone lub 3/4 zimozielone (tracą liście tylko na dwa miesiące). Liście liściaste przebarwiają się jesienią na szkarłatnoczerwony, żółty, fioletowy lub purpurowy kolor.

Related Post: Review: Najlepsze byliny na słońce i do cienia

Czy Viburnum pochodzą z Ameryki Północnej?

Viburnum występują w wielu częściach świata, od Meksyku, przez Amerykę Północną, po Chiny, Japonię, Indie i inne kraje. Wybierz odmianę pochodzącą z Twojego regionu, aby osiągnąć sukces w ogrodzie i wspierać lokalną przyrodę i zapylacze. Sprawdź metkę rośliny lub wygoogluj odmianę, którą rozważasz.

Viburnum są łatwe w pielęgnacji

Sadzenie kalmarów

Podczas sadzenia należy wykonać test gleby, aby poznać jej pH. Jeśli jest ono lekko kwaśne, pomiędzy 5,5 a 6,5, Viburnum nie powinno mieć problemów. Większość roślin preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym, a więc 5,5. Jeśli jest ona zasadowa - powyżej 6,5 - zakwasz glebę mchem torfowym lub siarką elementarną. Należy jednak najpierw sprawdzić metkę rośliny lub przeprowadzić badania nad odmianą, którą sadzisz, ponieważ istnieje kilka wyjątków.

Wszystkie kaliny wymagają gleby dobrze drenującej, podobnie jak większość roślin. Jeśli gleba jest ciężka, dodaj do niej substancji organicznych, takich jak kompost, aby ją rozluźnić. Sadzimy w sezonie przeciwnym do pory kwitnienia: jeśli jest to odmiana kwitnąca wiosną, sadzimy ją jesienią i odwrotnie. Odmianę kwitnącą wiosną można posadzić bardzo wczesną wiosną, ale należy ją dobrze podlewać przez całą wiosnę i lato, aby ułatwić jej rozwój. Udało mi się posadzić Viburnum dopiero w połowie czerwca.

Przestrzegaj podstawowych zasad sadzenia:

 • Wykopać dołek tak głęboki jak bryła korzeniowa i dwa razy szerszy.
 • Umieść roślinę w dołku tak, aby górna część bryły korzeniowej znajdowała się na poziomie gleby.
 • Zasyp dół do połowy ziemią, którą właśnie usunąłeś. Nie dodawaj nawozów ani kompostu. Podlej, aby osuszyć glebę. Następnie wypełnij otwór do samej góry, ponownie tą samą ziemią, którą wykopałeś na początku. Ponownie podlej, aby osadzić glebę.
 • Na powierzchni gleby utwórz obręcz z gleby wokół zewnętrznej krawędzi otworu. Pomoże to utrzymać wodę wokół strefy korzeniowej przez pierwszy sezon.
 • W przypadku sadzenia więcej niż jednej odmiany Viburnum należy sprawdzić na metce wysokość i szerokość rośliny i odpowiednio rozmieścić.
 • Dodaj 2 cale kompostu na wierzch gleby wokół strefy korzeniowej.
 • Do ściółkowania należy używać naturalnych materiałów, takich jak kora sosnowa, słoma sosnowa lub drewno cedrowe.

Jak w przypadku większości krzewów, raz lub dwa razy w roku dodaj 2 cale kompostu wokół strefy korzeniowej, a w większości gleb nie będzie potrzebowała nawozu.

Przycinanie wibracji

Wiburnum nie wymagają regularnego przycinania, z wyjątkiem usuwania martwego drewna lub zagrożeń. Wysokość i rozprzestrzenianie się można regulować przez selektywne przycinanie wczesną wiosną, ale spowoduje to usunięcie pąków kwiatowych z końcówek gałęzi. Jeśli roślina rozrasta się poza swoją przestrzeń, należy ją odpowiednio przyciąć, aby ją ograniczyć, ale nie należy próbować nadawać jej kształtu za pomocą nożyc do żywopłotu, ponieważ spowoduje to utratę pąków kwiatowych. Optymalny czas na przycinanie Viburnum to okres tuż po kwitnieniu.

Szkodniki i choroby Viburnum

Wiburnumy mają bardzo mało problemów ze szkodnikami i chorobami. Od czasu do czasu mogą je niepokoić mszyce, mączniak, szkodniki korzeniowe, przędziorki, skalniaki, wciornastki lub plamistość liści, ale żadna z tych przypadłości nie stanowi poważnego zagrożenia dla rośliny.