Jak ustalić granicę działki z lasem. Co robić, a czego unikać?

las, działka, ogród

Sąsiedztwo lasu to prawdziwy skarb, który można wzbogacić o odpowiednie strefy graniczne. Właściciele działek graniczących z lasem nie zawsze gospodarują strefą graniczną. Nietrafione wybory kompozycyjne "rzeźbią" potencjał sąsiedztwa.

Las może być liściasty (leśny), mieszany lub iglasty. Będziesz miał ogromny szkopuł, jeśli Twoja nieruchomość graniczy z obszarem lasu, niezależnie od tego, jaki jest to typ lasu. Wielu ludzi płaci dużo pieniędzy, aby osiedlić się w pobliżu lub w lesie. Ważne jest, aby docenić i traktować ten skarb z szacunkiem: nie niszcz go podejmując złe decyzje kompozycyjne. Poniżej przedstawiam moje sugestie dotyczące złych i dobrych praktyk przy aranżowaniu granicy lasu. Pomoże Ci to "wgryźć się" w ten moment w Twoim ogrodzie.

Jak nie aranżować granicy, w której znajduje się las?

Czego należy unikać? Jak uniknąć granicy z lasem? Oto kilka najczęstszych grzechów (w mojej subiektywnej opinii) właścicieli gruntów sąsiadujących z lasem:

#1 - Dwie różne bajki.

Wprowadzanie nasadzeń, które nie są zgodne z charakterem zbiorowiska leśnego. Rząd drzew iglastych, np. świerków lub (te nieszczęsne tuje) na tle lasu liściastego. Możliwa jest również sytuacja odwrotna, tzn. niezwykle rzadko spotyka się drzewa liściaste posadzone na tle lasu iglastego. Przy sadzeniu na tle lasu kluczowa jest konsekwencja. Odwołaj się do charakteru swojego zbiorowiska leśnego. Jeśli wybierzesz gatunki lub formy z "innej bajki", powstanie chaos, dysonans i zgrzyt.

#2 - Ekspozycja ogrodu.

O ile wrzosowe rabaty bylinowe "lubią się" ze spokojnym tłem lasu, o tyle wybujałych nasadzeń o kształtach, kolorach i formach krzewów, mniejszych drzewek i "dużego" lasu nie tolerują. Dlaczego? W runie "dużego" lasu dominują gatunki drzewiaste i krzewiaste. Są to zazwyczaj rośliny liściaste, które reprezentują rodzimą florę. Kolekcja drzew i krzewów ozdobnych w pstrokatych kolorach i o zróżnicowanych kształtach "upchnięta" na tle powoduje zgrzyt. Spokojna formacja leśna kontrastuje z "ekspozycją" ogrodu. Takie rozwiązanie nie jest właściwe.

#3: Betonowe śmieci.

Prefabrykowane płyty betonowe to chyba najgorszy odpad ogrodowy. Tanie, szybkie i tak brzydkie, że przyprawiają o krwawienie oczu. Można je "podkręcić" bordową, żółtawą lub pomarańczową farbą. Można je ogrodzić od pięknego lasu, albo las stworzy straszną plątaninę. Las jest ważnym elementem krajobrazu. Zasługuje na szacunek i godność. Tandeciawe i betony "ala Wersal" nie mają nic wspólnego z godnym otoczeniem przyrody. Pachną komunistyczną produkcją uboczną w najgorszym wydaniu. Zanim zaczną się ponure komentarze, że "nie każdego stać na drogie rozwiązania czy cośtam", mam dla Was fantastyczny przepis na niskobudżetowe płyty betonowe. Jak znaleźć strefę przygraniczną, w której jest las.

Jak stworzyć granicę z lasem?

Moją zasadą jest "piętnować złe rozwiązania, ale pokazywać zawsze, jak można zrobić to lepiej i jak poprawić niefajne efekty". Zgodnie z tą zasadą, poniżej przedstawiam kilka moich pomysłów na fajne rozwiązanie dla strefy granicznej lasu. Rozwiązania te można zastosować również do innych "fajnych" widoków poza granicą działki, takich jak pola, łąki itp. łąka, pola itp.

#1: Żywopłot.

Nie jesteś pewien, co będzie dobrze wyglądać w Twoim ogrodzie? Klasyka to zawsze dobry pomysł. Klasyka to zawsze dobry pomysł. Żywopłot to klasyczne rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu ze swobodną bryłą leśną górującą nad foremnym murem. Rozwiązanie to można znaleźć w ogrodach od starożytności po współczesność (polecam zwrócić szczególną uwagę na włoskie wille renesansowe i ogrody barokowe). Jeśli (z niezrozumiałych dla mnie powodów, ale to nic nie szkodzi) nie lubisz formowanych zielonych ścian, to możesz zdecydować się na nieformalny żywopłot. To luźne nasadzenia krzewów, jednogatunkowych lub mieszanych.

Rośliny wieloletnie.

Jak wspomniałam wyżej, krzewy cętkowane pod względem koloru, formy i kształtu "nie dogadują się" z lasem. Inaczej jest w przypadku rabat bylinowych o cętkowanych wzorach, zwłaszcza tych naturalistycznych i w stylu preriowym. Te są zakochane w "ścianach lasu". Nie ważne czy drzewa są liściaste czy iglaste, ściana lasu za rabatą bylinową załatwi sprawę. Dlaczego ta konfiguracja tak dobrze się sprawdza? Rabata ułożona jest w sposób naśladujący łąkę i dobrze współpracuje z lasem.

Łąkowe rabaty bylinowe przed ścianą utworzoną z lasu w Voorlinden, Holandia. Więcej informacji na temat tego obiektu można znaleźć na stronie Kliknij tutaj

Kwietnik bylinowy może być wprowadzony na tle zielonej ściany, (tylko ściana powinna być tak ukształtowana, aby stanowiła przeciwwagę dla dynamicznych struktur zarówno kwietnika jak i lasu) lub na tle ściany lasu.

# 3 - Drewniane panele, płoty i płyty.

Drewno i las tworzą świetną parę. Leśną ścianę zrównoważą drewniane panele w neutralnych, naturalnych kolorach. Panel nie musi być obsadzony roślinami. Sam w sobie może być dekoracyjny (pod warunkiem, że nie jest to tania deska klapowa). Na tle panelu można stworzyć ogród bylinowy. Nasadzenia bylinowe dobrze komponują się z drewnem, oraz ścianami lasów (iglastych lub liściastych).

Nie widać siatki.

W przypadku, gdy w pobliżu znajduje się las, idealnie byłoby się nie grodzić. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Właśnie z tego powodu polecam przyjrzeć się prostym rozwiązaniom, takim jak stara siatka. Tak, poważnie. Siatka, słupki i mamy zgrabną, bezpretensjonalną, granicę. Jest jedno "ale", jeden "haczyk": kolor Twojej siatki. Siatka powinna być albo czarna, albo grafitowa. Dlaczego. Czerń i grafit to odcienie, które reprezentują głęboki cień. Na tle ściany lasu będą się genialnie rozmywać, a nasze oczy będą je ignorować. Nie dajcie się zwieść mitowi, że zielona siatka pasuje do naturalnego otoczenia. (Chyba, że jest to bardzo ciemna i stonowana zieleń). Nie maluj swojego ogrodzenia wiosenną trawą lub tzw. zielenią butelkową. Zieleń bardziej wyróżnia się na naturalnym tle, niż czerń czy grafit, które wtapiają się w otoczenie. Czerń i grafit sprawdzą się nie tylko w przypadku siatki. Możesz je wykorzystać do wykończenia kutych elementów metalowych każdego ogrodzenia.

#5 Odczarowane Gabiony

Na temat gabionów są różne opinie. Jedni je lubią, a inni są ich przeciwnikami. Ja należę do tej pierwszej grupy. Mury gabionowe są dla mnie w porządku. Pod warunkiem, że są dobrze wykonane. Warto wyeksponować w gabionach kamień naturalny, zwłaszcza jeśli jesteśmy w okolicy, gdzie jest go dużo. Gabiony są konstrukcyjnie odpowiednikiem zielonego, foremnego muru z kamienia. Można wykorzystać gabiony do "saute" granicy lasu lub jako tło dla rabaty z trawą wieloletnią. Gabiony szczególnie dobrze kontrastują ze zbiorowiskiem iglastym.

.............................................................

Powyższe patenty dotyczą działki strefy przygranicznej - lasu, ale można je wykorzystać do tworzenia innych naturalnych widoków "za płotami", takich jak łąki, pola uprawne, wzgórza, skarpy itp.

.............................................................

Nadal możesz wykorzystać sprytne rozwiązania i dobre praktyki w aranżacji kwietników i ogrodu, nawet jeśli nie masz ściany za płotem. Kurs Coolly Plantted jest obecnie w sprzedaży Click for moreAILS. Zawiera on wiele wskazówek i metod.