Najlepszy wybór dla kwiatów kaskadowych w skrzynkach okiennych

Kwiaty kaskadowe są często nazywane rozsypanymi lub zwisającymi roślinami ze względu na ich piękny i niepowtarzalny efekt rozlewania się w skrzynkach okiennych. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, na przedmieściach czy na wsi, kwiaty kaskadowe nadają subtelny zapach i eteryczną atmosferę Twojemu domowi.

Co należy wziąć pod uwagę przed wyborem kwiatów kaskadowych?

Jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed wyborem kwiatów kaskadowych.

Jaki rodzaj skrzynki okiennej masz lub chciałbyś mieć?

Na przykład, jeśli masz PVC window boxes (lub lubisz ich funkcję), najprawdopodobniej chcesz petunias jako twój spiller. Każdy kwiat ma inny styl, który możesz chcieć sprawdzić przed wyborem jednego.

Jaki rodzaj kwiatów pasowałby do stylu twojego domu?

Na przykład, jeśli mieszkasz w gospodarstwie lub podobnym otoczeniu, możesz chcieć kwiatów, które dają dramatyczny efekt w swoim pudełku okiennym. Jeśli natomiast mieszkasz w domu w stylu nowoczesnym, być może bardziej atrakcyjny będzie efekt minimalistyczny.

Jakie rodzaje roślin zwisających będą dobrze wyglądać z wybranymi przez Ciebie wypełniaczami?

Pomyśl o kolorach uzupełniających, takich jak niebieski i pomarańczowy lub żółty i fioletowy. A może po prostu chcesz mieć całkowicie zielony motyw. Pomyśl też o różnych rodzajach tekstury, które chcesz uwzględnić.

Czy moje skrzynki okienne są w słońcu lub cieniu lub częściowo w obu?

Ilość słońca lub cienia jest dość ważna przy rozważaniu rodzaju kwiatów, które chcesz uprawiać. Na przykład petunie uwielbiają słońce przez cały dzień, ale niecierpki potrzebują cienia przez cały dzień. Upewnij się, że wybierasz odpowiednie rośliny dla każdej lokalizacji.

Czy chcesz wymieniać rozlewacze w trakcie sezonu, czy wolisz mieć coś, co przetrwa cały rok?

Czy lubisz majstrować przy roślinach w skrzynkach okiennych, czy zostawić je na cały rok? Zastanów się, czy chciałbyś zmieniać rozlewacze między sezonami.

Jak często chcesz poświęcać czas na pielęgnację swoich skrzynek okiennych?

Czy lubisz poświęcać dużo czasu na pielęgnację swojego ogrodu w skrzynce okiennej? A może jesteś osobą o zerowej potrzebie konserwacji, która woli samonawadniające się skrzynki okienne?

Omówiliśmy kilka pytań, które warto sobie zadać, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje dotyczące swoich rozlewaczy i wypełniaczy. Oto siedem różnych rodzajów kaskadowych kwiatów, które można wykorzystać, aby ożywić swój dom.

Related Post: Dlaczego ogrodnictwo ekologiczne ma problem z wizerunkiem

Popularne kwiaty kaskadowe lub "rozlewające" do skrzynek okiennych

Petunie

 • Nazwa botaniczna: Petunia spp.
 • Światło słoneczne: Około 4 do 6 godzin światła słonecznego dziennie.
 • Podlewanie: Najlepszą praktyką jest ich swobodny drenaż i utrzymywanie wilgotnej gleby.

Petunie znane są ze swoich wesołych i promiennych kolorów, które kwitną od wiosny do jesieni. Do wyboru jest wiele kolorów, od białych plamek po intensywne, głębokie róże i czerwienie. Petunie zaskakująco dobrze rozwijają się przy minimalnej pielęgnacji. Zazwyczaj gatunki petunii Wave i Grandiflora dają efekt rozlewania się w skrzynkach okiennych. W przypadku petunii z gatunku Wave nie trzeba tak często przycinać gałęzi, więc można je sadzić w trudno dostępnych miejscach, takich jak okna na drugim lub trzecim piętrze.

Nemesia

 • Nazwa botaniczna: Nemesia strumosa lub Nemesia caerulea.
 • Światło słoneczne: Pełne słońce jest preferowane dla najlepszych praktyk uprawy.
 • Podlewanie: Gleba musi być wilgotna w dotyku, ale nigdy nie może być wilgotna.

Nemesia produkuje mnóstwo małych kwiatów w wielu żywych kolorach, w zależności od tego, który podgatunek wybierzemy. Na przykład, gatunek N. strumosa produkuje białe lub niebieskie kwiaty, które są około 1 cala średnicy i rosną około stopy wysokości, te kwiaty spadają w droopy sposób. N. caerulea produkuje białe, niebieskie, fioletowe lub różowe kwiaty. Ten gatunek rośnie około 1/2 cala w średnicy i około 2 stóp wysokości, i spada w ten sam sposób droopy.

Impatiens

 • Nazwa botaniczna: Impatiens walleriana.
 • Światło słoneczne: Pełen cień.
 • Podlewanie: Gleba musi być wilgotna - liście zrzucają się, jeśli są przesuszone.

Niecierpki (czyli I. walleriana) wytwarzają szeroką gamę zachwycających czerwieni, różów, fioletów i purpur. Niecierpki kwitną w pięknym stylu od wiosny przez całe lato. Jeśli mieszkasz w ciepłym miejscu, gdzie nie ma mroźnych zim, mogą kwitnąć przez cały rok. Większość gatunków niecierpków osiąga długość od 6 cali do 1 stopy, a ich liście mogą lekko wystawać poza krawędź skrzynki okiennej.

Nasturcje

 • Nazwa botaniczna: Tropaeolum majus.
 • Światło słoneczne: Pełne słońce (dla optymalnego wzrostu).
 • Podlewanie: Gleba powinna być dobrze zdrenowana.

Nasturcja to roślina pnąca, która wytwarza imponujące pnącza, które bez trudu zwisają z okiennych skrzynek. Ciekawostką jest fakt, że nasturcje są jadalne! Ich strąki, kwiaty i liście mają musztardowo-pieprzowy smak, który sprawia, że są świetnym dodatkiem do sałatek i innych smacznych potraw. Nasturcje kwitną od połowy wiosny do jesieni i osiągają długość około 1 stopy (lub trochę więcej) w zależności od gatunku.

Related Post: Jak z powodzeniem sadzić rośliny jednoroczne i byliny

Begonie

 • Nazwa botaniczna: Begonia semperflorens.
 • Światło słoneczne: Częściowe nasłonecznienie (zwłaszcza poranne słońce i popołudniowy cień z odrobiną słońca).
 • Podlewanie: Gleba powinna być równomiernie wilgotna.

Begonie to urocze kwiaty o wielu kształtach i rozmiarach, które kwitną w czerwieniach, żółciach, różach, pomarańczach i bielach. Begonie są odporne na jelenie, więc nie musisz się martwić, że zostaną zjedzone, jeśli mieszkasz na wsi, gdzie grasują jelenie.

Bratki

 • Nazwa botaniczna: Viola tricolor var. hortensis (nazwa gatunku Viola x wittrockiana).
 • Światło słoneczne: Pełne słońce lub częściowe słońce.
 • Podlewanie: Dobrze zdrenowane gleby są najlepsze dla optymalnego wzrostu.

Bratki nazywane są także violami i fiołkami. W zależności od gatunku kwitną zachwycająco w różnych odcieniach czerwieni, purpury, błękitu, różu, żółci, pomarańczy, bieli i mahoniu. Bratki w zależności od klimatu można traktować jako rozplenice jednoroczne lub wieloletnie. Często potrafią przetrwać ostry mróz w jednocyfrowych temperaturach, co jest dość niesamowite. Mogą rosnąć około 6 do 9 cali wysokości i rozprzestrzeniać się do około 9 do 12 cali.

Lobelie

 • Nazwa botaniczna: Lobelia spp.
 • Światło słoneczne: Preferowane jest pełne słońce, ale mogą one również tolerować częściowe słońce.
 • Podlewanie: Gleba musi być wilgotna, aby zapewnić najlepsze warunki wzrostu.

Lobelie to beztroskie i bardzo łatwe w uprawie rozplenice, które występują w pięknych odcieniach różu, ciemnego fioletu, błękitu, bieli i lawendy. Chociaż większość odmian tego gatunku jest dość kompaktowa, rosnąc od 3 do 5 cali, niektóre gatunki rzeczywiście rosną do 3 stóp wysokości, co czyni je idealnymi do skrzynek okiennych. Lobelie kwitną od lata do pierwszych przymrozków jesienią. Niebieskie kwiaty stanowią tylko 10% całego królestwa roślin, więc te rarytasy są idealne, aby dodać unikalny wygląd do swojego ogrodu window box!

Bio autora: Matthew Buquoi jest założycielem i dyrektorem generalnym Flower Window Boxes i spędził swoje życie wylewając swoją pasję do poprawy domu, ogrodnictwa i pielęgnacji trawnika od 2008 roku. Matthew jest dobrze znany z obecności na okładkach wielu magazynów i w telewizji, takich jak HGTV, The Today Show i Ask this Old House.