Szklarnia czy ogród zimowy? Stara, dobra szklarnia oferuje znacznie więcej niż myślisz! Po przeczytaniu tego artykułu będziesz chciał mieć szklarnię w swoim ogrodzie, nawet jeśli nie będzie ona służyła do uprawy warzyw.
W Polsce szklarnie często kojarzą się z miejscem, w którym można uprawiać warzywa i są postrzegane jako czysto funkcjonalny element ogrodu. W Polsce szklarnie ogrodowe to często niskobudżetowe konstrukcje lub brzydkie, samodzielnie zbudowane "foliaki". Upychane są po kątach i chowane w mniej widocznych miejscach ogrodu. Mamy wieloletnią tradycję uprawy warzyw w szklarniach, tunelach, czy jakkolwiek je nazwać - wiecie o co mi chodzi. Mamy jednak tendencję do jednowymiarowego i sztampowego podejścia do tematu.
Większości szklarni w ogrodach kojarzy się (mniej lub bardziej) ten widok (swoją drogą, w środku to niesamowity widok).
Szklarnia może być atrakcją w Twoim ogrodzie! Stara, dobra szklarnia może nam zaoferować znacznie więcej niż nam się wydaje! Anglicy są mistrzami w "wykorzystaniu" szklarni w ogrodzie. To właśnie na ich przykładzie pokażemy, jak fantastycznie można przekształcić miejsce w ogrodzie w szklarnię.
To co nazywamy "szklarniami" w angielskich ogrodach przydomowych dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje.
Szklarnia. Szklarnia to szklarnia o podstawowym przeznaczeniu użytkowym. Jest to typowa szklarnia ogrodowa, która służy do pracy i celów użytkowych, takich jak uprawa pomidorów, papryki, ogórków, sałaty itp. Wszystkie czynności, które są typowe dla szklarni. Tak właśnie wykorzystujemy szklarnie tutaj w Polsce.
Konserwatorium to oranżeria lub ogród zimowy. Konserwatorium to szklarnia o nieco innym przeznaczeniu. Jej podstawową funkcją jest funkcja dekoracyjna i rekreacyjna. Drugorzędnym przeznaczeniem jest funkcja użytkowa, ale w środku jak najbardziej uprawia się rośliny. Uprawa roślin odbywa się na mniejszą skalę niż w szklarni. W ogrodzie zimowym miesza się rośliny ozdobne i użytkowe. Większość roślin uprawiana jest w donicach lub pojemnikach. Często są to gatunki egzotyczne lub takie, które są bardziej wrażliwe na zmiany lub kaprysy czy niższe temperatury. W ogrodzie zimowym znajdują się meble (krzesła i stoły, sofy i fotele), elementy dekoracyjne, czasem mała kuchenka lub wodotrysk, koza. Pomieszczenia te są często używane przez cały rok, dzięki łagodnemu angielskiemu klimatowi.
Zachwycający przykład aranżacji szklarni w stylu konserwatorskim stworzony przez Selinę (znaną stylistkę i dekoratorkę ze specjalnością stylizacji botanicznych), na RHS Chelsea Flower Show 2019:
Początkowo konserwatoria były używane do określenia wszystkich szklarni. Forma ta rozwijała się w sposób dynamiczny w epoce wiktoriańskiej. Z czasem zaczęto odróżniać ogród zimowy od szklarni.
Zarówno zielony dom jak i ogród zimowy są w stanie być zintegrowane z domem lub umieszczone w ogrodzie jako niezależne (wolnostojące oprawy). Oto główna różnica między naszym ogrodem zimowym a oranżerią. Ogrody zimowe są często ściśle zintegrowane z budynkiem mieszkalnym. Są całorocznym, przeszklonym pomieszczeniem. Ogród zimowy nie musi być budynkiem wolnostojącym. Może pełnić podobną funkcję jak nasze pawilony ogrodowe czy altany. W przypadku szklarni różnica jest odwrotna. Nasze szklarnie są zawsze samodzielnymi obiektami, natomiast brytyjskie szklarnie są "przyklejone" do budynku.
Styl i architektura sprzyjają wykorzystaniu angielskich szklarni jako przestrzeni rekreacyjnej. Szklarnie te są pięknym dodatkiem do ogrodu lub warzywnika.
Jak widać szklarnia to nie tylko miejsce do uprawy żywności. Można ją również wykorzystać jako ogrodowe biuro, pracownię czy "buduar". Opcji jest wiele, zwłaszcza teraz, gdy rynek krajowy oferuje coraz więcej fajnych rozwiązań. Można też zbudować fajny pawilon - szklarnię - u wytrawnego stolarza. Zmieniający się klimat i cieplejsze zimy będą zachęcały do korzystania z tych obiektów przez cały rok.
Konserwatorium nie będzie pełniło tej samej funkcji co szklarnia. Jak już wspomniałem, wprowadzamy je do ogrodu w sposób bardziej altanowy. Jeśli poważnie myślimy o uprawie szklarniowej, to najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjna szklarnia. Co nam szkodzi wprowadzić jedno i drugie, zwłaszcza gdy w obu przypadkach mamy tak wspaniałe rozwiązania. ? ?? ?
Zawsze dopasuj styl architektoniczny i projekt szklarni do reszty małej architektury w ogrodzie. Angielska klasyczna szklarnia to nie jedyna fajna opcja. Możesz też zdecydować się na bardziej proste, nowoczesne rozwiązania stylistyczne.