Projektowanie rabatów - od czego zacząć?

Pogoda jest idealna do pracy w ogrodzie, ale nie jest idealna do przebywania na zewnątrz. Obiecałam sobie, że będę tu częściej bywać. To jest mój cel. Być z Wami 3 dni w tygodniu. Inspirować, sugerować, odkrywać i zastanawiać się. Takie publiczne obietnice mogą motywować i inspirować ludzi do działania. Ja będę, jeśli Ty będziesz. Mówi się, że blogi są niemodne, ale ja mam swoje zdanie na ich temat.

Dziś porozmawiamy o tym, jak zaprojektować rabat.

Nie będę pisać o wyszukanych kwietnikach, pomysłach na ogród, czy wyidealizowanych pomysłach rodem z katalogu Castoramy lub reklamy telewizyjnej. Dam Ci kilka wskazówek, jak stworzyć kwietnik, o którym wszyscy marzymy. Możesz to zrobić sam, jeśli nie chcesz delegować zadania do architekta krajobrazu lub projektanta. Te wskazówki będą działać dla małych, średnich i dużych kwietników. Nawet w małym kącie.

Warto od czegoś zacząć... na pewno od chęci i ochoty. Nie robimy kwietnika dlatego, że ktoś nam to zasugerował lub dlatego, że sąsiad ma taki. Mamy chęć stworzenia nowego/kolejnego kwietnika. To powinno być nasze!

Od czego zacząć?

1) Zwizualizuj wielkość swojego kwietnika, rośliny, które chciałbyś w nim umieścić i miejsce, w którym ma się on znajdować w ogrodzie.

2) Wybierz miejsce w ogrodzie dla tego kwietnika. Nie mam na myśli fizycznego wyznaczenia (z palikami), ale raczej mentalny obraz.

Zastanów się nad wielkością i położeniem kwietnika (jak długo będzie tam świecić słońce, czy będzie w głębokim cieniu pod drzewem)? Czy będą tam przeciągi lub wiejące wiatry, czy będzie zbyt ciasno i bezwietrznie? Najlepiej odwiedzić ogród i zobaczyć, jak to jest.

3.Sprawdź, jakie warunki glebowe panują na danym terenie. Można to zrobić profesjonalnie, badając próbkę gleby w najbliższych stacjach rolniczych i chemicznych. Możemy dowiedzieć się np. jakie mikroelementy zawiera nasza gleba. Poziom PH służy do określenia właściwości chemicznych gleby. Wartość ph wskazuje, czy gleba jest obojętna, kwaśna czy zasadowa. Co jest mniej, a co bardziej? To jest wybór profesjonalisty.O papierkach lakmusowych czy pomiarach miernikiem mówi się, że nie są zbyt precyzyjne. Ale w tej dziedzinie nie ma fachowej wiedzy.

Najważniejsze i kluczowe są:

Wybierz odpowiednią roślinność w zależności od warunków świetlnych na rabacie. Roślinność cieniolubną sadzić w miejscu, gdzie przez cały dzień świeci słońce.

Kupujemy rośliny dostosowane do gleb, w których się rozwijają. Nie sadzimy roślin preferujących żyzną glebę, w której przeważają warunki piaszczyste. Można zmienić warunki glebowe, wymieniając je na taki rodzaj gleby, jaki preferujemy.

Woda - Należy zastanowić się, czy rośliny, które planujemy posadzić, będą kwitły w warunkach wilgotnych lub suchych, czy poradzą sobie z suszą.

Jest wiele roślin, które nie lubią wietrznych miejsc.

Najważniejszy punkt pogrubię czcionką.

Sadząc rośliny, należy wziąć pod uwagę odległość między roślinami.

Widziałam wiele kwietników stworzonych na zasadzie: mam małe rośliny, więc posadzę je więcej i gęściej, aby kwietnik był piękny od samego początku. W rzeczywistości nie działa to w ten sposób. - wszelkie niskie byliny pnące). Po kilku sezonach rabata będzie wyglądała inaczej. Wszystkie rośliny będą pięły się jedna na drugiej, a niektóre mogą nawet zachorować lub umrzeć. Jedynym wyjściem jest wykopanie roślin lub silne przycięcie.

Chcę was ostrzec, że kiedy sadzicie rośliny na nowych rabatach, powinniście wziąć pod uwagę odległość między roślinami.

Bądźcie cierpliwi .... młode rośliny. Będą rosły i wszystkie te luki z czasem znikną. Dajcie tym roślinom cierpliwość i sami nauczcie się być cierpliwi.

Zastanów się nad ogrodzeniem dla swoich pupili, szczególnie jeśli są to psy, które lubią baraszkować na ziemi i kłaść się pod krzakami w cieniu.

Dzieci - Uważaj na sadzenie roślin, które mają trujące liście, owoce (o tym napiszę nowy post) Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dużo maluchów lub maluchy są częścią planu. Nie da się upilnować dziecka w ogrodzie, chyba że będziecie bardzo uważni.

8. CZASAMI pamiętaj, że kwietnik nie będzie żył sam z siebie. Zasadzę rośliny, a potem pozwolę Wszechświatowi zdecydować, co się stanie. Widziałam już wcześniej te kwietniki i muszę przyznać, że są dość oryginalne.

Pamiętaj, aby zaplanować wielkość swojego ogrodu, ponieważ będzie on wymagał podlewania i odchwaszczania. Nie wierzcie w mity o agrowłóknach, matach i korze. Pierwszy rok będzie udany, ale w drugim i kolejnych sezonach pojawią się chwasty. Chwasty będą się rozprzestrzeniać przez wiatr, z roślin rosnących za płotem, a także z pomocą ptaków - brojlerów.

9. Dobór roślin w zależności od pory roku. Jeśli tworzysz kwietnik, ale nie wiesz jakie rośliny wybrać, dobrym pomysłem dla Ciebie jest zaproponowanie zróżnicowania roślin w zależności od zmieniających się pór roku. Dzięki temu kwietnik będzie miał coś do zaoferowania o każdej porze roku. Posadź rośliny cebulowe, które kwitną wczesną wiosną, takie jak tulipany, hiacynty i żonkile. Rośliny, które kwitną wczesnym latem, późnym latem i jesienią. Taki sposób sadzenia zapewni, że na rabacie zawsze będzie się coś działo. Zasada ta nie dotyczy rabat zimozielonych składających się z drzew iglastych.

Wysokość roślin. Przed posadzeniem pamiętaj o zasadzie: pośrodku wyższe rośliny, krzewy byliny, a im bliżej krawędzi rabaty tym niższe, a na brzegach pnącza lub mini byliny. Weź pod uwagę wysokość rośliny, a nie wielkość, jaką ma w momencie zakupu. Przeczytaj o tym - a jeśli nie wiesz, zapytaj mnie: ogrodnik@alejakwiatowa.pl

11 Nie traktuj porad ze sklepu ogrodniczego jako pewnik. Zauważ, że obalam mity, a może miałem złe doświadczenia. W różnych szkółkach słyszałem wiele mitów. Tak, mitów dotyczących roślin. O roślinach, które nie były w stanie przetrwać zimy mówiono, że są doskonałymi roślinami zimowymi. Jeśli jesteś przekonany, że szkółka ma fachowców, to idź do niej. Z drugiej strony sugerowałbym Ci GOOGLE na ten temat, chyba że chcesz polegać na wiedzy pracownika szkółki. W tym też nie ma nic złego, bo każdy ma swoje unikalne podejście:)

Do zabawy kolorem na rabacie użyj roślin, z którymi czujesz się dobrze. Możesz posadzić rośliny motylkowe, miododajne itp. itd. Rabata kwiatowa będzie cieszyć Twoje oczy.

Nie zapominaj o wodzie w kontekście bliskości i łatwości. Ignorując automatyczne nawadnianie, bo to duże ułatwienie. Jeśli będzie to standardowy sposób podlewania, to powinien tam sięgać wąż ogrodowy.