Kiedy i jak przycinać jabłonie?

Do najważniejszych czynności pielęgnacyjnych należy przycinanie drzew i krzewów owocowych, ochrona przed opryskami oraz stworzenie korzystnych warunków dla sadu pod względem nasłonecznienia i odpowiedniej gleby.

Aby jabłoń mogła wydać owoce, musi być spełnionych kilka warunków. Pielęgnacja i przycinanie jabłoni jest jednym z najistotniejszych elementów.

Odpowiem na kilka pytań, które są ważne dla początkujących sadowników. Dla wyjaśnienia omówię przycinanie jabłoni na pniu.

Przycinanie jabłoni to ważny zabieg pozwalający utrzymać drzewo w jak najlepszej kondycji, zebrać zdrowy plon i zachować krzaczastą koronę.

Czy po posadzeniu przycinamy jabłonie?

Jeśli kupimy drzewko jednoroczne, to w zależności od tego, kiedy zostało posadzone, skrócimy jego gałęzie o 25-30 cm albo w listopadzie, albo w marcu. O ile jest rozgałęzione.

Jeśli drzewko nie ma gałęzi, możemy je przyciąć do ok. 80 cm.

Jeśli sadzimy jabłoń, która ma dwa lata, to 4-6 najwyższych gałęzi przycinamy o 25-30 cm. Pozostałe gałęzie przycinamy tuż nad drugim pąkiem. Gałęzie te są bardzo krótkie. Jeśli pędów bocznych w jednym kierunku jest zbyt dużo, przerzedzamy je.

Jeśli kupujemy jabłoń z gołym korzeniem, skrócimy jej gałęzie o kilka centymetrów.

Ważne jest, aby po posadzeniu przyciąć drzewko w celu uzyskania równowagi między korzeniami i gałęziami. Proporcji, która pozwala młodej jabłoni zasilić koronę większą ilością swojej małej bryły korzeniowej.

Najlepszy czas na przycinanie starszych drzew to okres od końca lutego do połowy marca lub tuż przed zimą.

Co roku przez 4-5 lat zalecane jest przycinanie formujące.

W jaki sposób formować jabłoń?

Są dwa sposoby cięcia jabłoni: wrzecionowate lub stożkowe. Można też prowadzić jabłoń jako rozłożystą koronę. Dwa wymienione przeze mnie modele mają jednak wiele zalet. Promienie słoneczne mogą docierać do wszystkich gałęzi, a owoce, a więc i pędy, są w zasięgu ręki. Drzewo produkuje dość dobrze. Przycinamy tylko te gałęzie, które są uszkodzone i te na dole.

UWAGA!!!

Jeśli masz kilka jabłoni posadzonych blisko siebie, cięcie nie powinno być zbyt mocne, aby gałęzie nie zachodziły na siebie. Jabłonie samotne i te, które znajdują się w odległości kilkuset stóp, nie wymagają radykalnie odmiennego kształtowania.

Czy mogę przyciąć jabłoń w okresie letnim?

Jeśli trzeba, to najlepiej zrobić to pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Wycinamy wilki - grube pędy, które skierowane są ostro w górę. Łatwo zauważyć, że te gałęzie nie owocują, ale kradną składniki odżywcze i soki z naszych jabłoni. Latem nie przycinamy pędów ukośnych, bo z nich powstaną nowe owoce.

Kiedy i jak przycinać polana?

Na starszych jabłoniach wykonuje się cięcie prześwietlające. Zasada jest prosta - odcinamy koronę drzew, czyli wycinamy wszystkie pędy krzyżujące się ze sobą, gałęzie rosnące do środka, uszkodzone lub chore oraz wszelkie inne przeszkody, które stanowią dużą przeszkodę w owocowaniu jabłoni. Usuwamy również uschnięte pędy. Zabieg ten ma na celu zwiększenie ilości światła w koronie drzewa.

Jak przyciąć grube i starsze gałęzie?

Dzięki dobrej pile nie szarpiemy i nie łamiemy gałęzi. Tniemy je dokładnie i zdecydowanie. W książce nazywa się to metodą czopową. Oznacza to, że nie ścinamy samej końcówki gałęzi, ale zostawiamy jej niewielką część, tzw. czop :) Zapobiega to chorobom grzybowym i mrozowym.

Dobrze prowadzone jabłonie będą dawały duże, zdrowe owoce. Niezagospodarowane jabłonie będą dawały małe, chore owoce.

Najważniejsze zasady przycinania jabłoni

1) Cięcie formujące i oczyszczające należy wykonać na przełomie lutego i marca lub przed zimą.

2) Jeśli zapowiadane są mrozy, najlepiej przełożyć przycinanie na bardziej dogodny termin.

3) Cięcie należy wykonać ostrymi nożyczkami lub piłą do drzew.

4) Po cięciu nasmarować większe gałęzie olejem ogrodniczym

Po wycięciu chorych gałęzi dezynfekujemy sekatory i nożyce.

Jabłoń owocująca na 2,3,4 letnich pędach

Wilki tniemy w okolicach przełomu lipca i sierpnia

Nie zapominajmy o pielęgnacji swoich jabłoni.