Zaplanuj swój ogród. Trzy z moich ulubionych trików.

Rośliny w ogrodzie

Trzy z moich ulubionych praktycznych patentów dotyczą planowania roślin w ogrodzie. Przydają się zarówno na etapie planowania, jak i realizacji ogrodu.

Rośliny wypełniające i szkieletowe, czyli sposób na zrównoważoną strukturę nasadzeń

Ostatnim etapem projektowania jest projekt nasadzeń. Dwa główne rodzaje roślin, które są stosowane w ogrodzie, powinny być zaplanowane na podstawie ich funkcji w kompozycji. Są to rośliny wypełniające i szkieletowe .

Kompozycja przestrzeni ogrodowej opiera się na roślinach szkieletowych. Powinny być one wyraziste i mocne. W aranżacjach wielopokojowych mogą być dominantami, a nawet akcentami. Umieszczając rośliny szkieletowe, traktujemy je jako elementy struktury ogrodu. Rośliny szkieletowe to najczęściej duże drzewa i krzewy. Określenia "duży" lub "mały" odnoszą się do wielkości całego ogrodu. W małym ogrodzie wiśnia osobliwa 'Umbraculifera' będzie postrzegana jako duża. Natomiast w większym ogrodzie będzie traktowana jako mała. Mogą to być również grupy roślin, rośliny o intensywnym kolorze lub charakterystycznym pokroju.

Rośliny uzupełniające to takie, które wypełniają przestrzeń stworzoną przez rośliny szkieletowe. Są to zazwyczaj byliny lub małe krzewy, które użytkownicy postrzegają jako płaty lub grupy. Są one postrzegane jako mniej wyraziste i miękkie. Ilościowo dominują w składzie gatunkowym.

Ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy tymi dwoma typami roślin.

Szybszy rezultat, czyli metoda dla niecierpliwych

Jeśli masz ograniczony budżet, rozważ inwestycję w największe rośliny (cele) w rzucie. Należą do nich drzewa i duże krzewy. Kup je w jak największych rozmiarach. Byliny i rośliny wypełniające (małe krzewy) kupuj tak małe, jak tylko możesz. Struktura ogrodu będzie natychmiast widoczna, gdy użyjesz dużych roślin. Zamysł kompozycyjny będzie wyraźnie wiodący, a ogród będzie wydawał się starszy, bardziej dojrzały niż jest w rzeczywistości. Małe rośliny rosną szybko, w ciągu jednego sezonu mogą nawet znacznie urosnąć. Szybko "doganiają" te większe. Ta metoda pozwoli Ci ograniczyć czas poświęcony na "czekanie na ogrody".

Spójność kompozycji lub efekt przekątnej

Sadząc i powtarzając te same gatunki po przekątnej, można uzyskać spójność i ciągłość kompozycji. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które są jednocześnie silnymi elementami pionowymi w strukturze ogrodu. Warto stosować powtórzenia ukośne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tak wyraźnymi poziomami.

Stosowanie podobnych elementów w formie, fakturze czy kolorze nazywamy powtórzeniem motywu.

Jeśli masz mało czasu lub szukasz gotowych rozwiązań, skorzystaj z rabatu na moje gotowe projekty w Programie Rabatowym na 7

Serdecznie zapraszam!