Czy kompletny amator może zaprojektować swój własny ogród?

Czy kompletny amator może zaprojektować swój własny ogród? Powszechnie uważa się, że NIE. Od 2005 roku moja Akademia udowadnia, że TAK jest odpowiedzią. Moi studenci zgadzają się ze mną i zaraz "powiedzą" co jest nie tak z tym samodzielnym projektowaniem, bo coś trzeba zrobić.

Akademia Fajnego Projektowania Ogrodów

Zanim dopuszczę moje kursantki do głosu, chciałabym wyjaśnić, czym jest Akademia. Nie musicie nic wiedzieć o programie. Akademia Projektowania Fajnych Ogrodów, mój autorski program, skierowany jest do osób, które są zainteresowane stworzeniem własnego ogrodu, a także poznaniem podstaw projektowania krajobrazu. Program i jego zakres są dostosowane do laików, kompletnych amatorów. Krok po kroku zgłębiamy proces projektowania i nurkujemy w zasady sztuki na poziomie projektowania, planowania ogrodu przydomowego. Studenci opcji Designer (bo to głównie kobiety) z moją pomocą budują projekty ogrodów krok po kroku przez 10 miesięcy.

Jeśli ten program Cię interesuje, możesz pobrać darmową lekcję w formacie PDF i dowiedzieć się więcej informacji na stronie Akademii. KLIKNIJ TUTAJ.

O czym myślą studenci Akademii?

Na grupie Facebook naszej akademii pod koniec Akademii Projektowania w zeszłym roku zadałem trzy pytania, aby poznać ich opinie na temat pomysłu Akademii, aby przybliżyć laikom architekturę krajobrazu i skontrastować ich z profesjonalnym podejściem do budowania kompozycji. Odpowiedzi na ostatnie pytanie miały dla mnie szczególne znaczenie.

Q. 1. Czy Twoja koncepcja/idea dotycząca projektowania ogrodów ewoluowała od czasu ukończenia podstawowego programu Akademii w zakresie architektury krajobrazu? Co zmieniło się najbardziej?
Q2. Q2. Co to było?
Q3. Czy uważasz, że kompletny laik może zaprojektować swój własny ogród?

Oto co powiedzieli moi studenci:

Kasia S.
Q.1. Od początku wszystko było dla mnie jasno wyłożone. Jestem inżynierem i muszę dużo używać wyobraźni. Najtrudniejszą częścią akademii i tą, która wywołała u mnie najwięcej wątpliwości, był rysunek kwietników. Bez konkretnych sugestii Ani nie jestem pewna, czy udałoby mi się dokończyć ten etap. Reszta zakresu sprawiała już wiele radości. Przyznam, że trochę się bałam, że Ania oceni moją pracę. ?? ?.
Q.2. Był to jasny przekaz, że mój ogród nie kończy się na ogrodzeniu i mogę ukryć rzeczy, których nie chcę widzieć przy odpowiedniej kompozycji. To był dla mnie punkt zwrotny, jeśli chodzi o tworzenie kompozycji roślin. Dzięki temu mogłam ukryć widoczny gołębnik, kurnik i duży kojec mojego sąsiada. ?? ?.
Q.3. Jestem ogrodnikiem amatorem, który spędził pięć lat, próbując dowiedzieć się, co posadzić, aby wyglądało to dobrze zarówno wiosną, jak i jesienią. Jestem przekonany, że osiągnąłem swój cel. Mam plan, który zawiera wszystko, co chciałem, i uwzględniłem w nim wszystkie moje ulubione drzewa i rośliny. Po ukończeniu kursu jestem pewien, że mogę zająć się pozostałymi 3000m2 powierzchni.

Agnieszka M.
Q. 1. Projektowanie ogrodów było czymś, czego nigdy wcześniej się nie uczyłam. Szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad tym. Sadziłam co mogłam, gdzie mogłam. Teraz widzę, że planowanie jest ważne. Wydzielanie stref, tworzenie koncepcji i planowanie trwałych elementów, a także ramy sadzenia są kluczowe. Po Akademii teraz wiem, że warto się na tym skupić i poświęcić temu więcej czasu.
P. Akademia zmieniła moje spojrzenie na ogród. Kiedyś myślałem, że rośliny są najważniejszą częścią ogrodu. Kiedy myślę o pomieszczeniu, zaczynam od rozmieszczenia elementów, takich jak przestrzeń wypoczynkowa i przestrzeń użytkowa. Ogólnie rzecz biorąc, myślę o tym, co chcę umieścić w danej przestrzeni i dlaczego.
Q3 Po Akademii laik jak najbardziej może zaprojektować swój ogród. Przechodząc przez kolejne etapy kursu, jestem dobrym przykładem na to, jak przejść od chaosu do koncepcji i planowania. Pomaga to w rozłożeniu kursu w czasie.

Dorota
Q. 1. Akademia nie zmieniła moich wyobrażeń o projektowaniu ogrodów, bo śledziłam bloga, fajną kawę, webinary i ok. Śledziłam od 1,5 roku. Ania dzieli się na akademii dużą wiedzą. Ja również miałam swoją koncepcję.
Q2. Nie została ona wywrócona do góry nogami, ale uplasowała się.
Q3. Myślę, że laik może zaprojektować ogród, czy to po kursie, czy tym bardziej na zajęciach. Jeśli ktoś jest sumienny i słucha ????. Projektowi Ani poświęcają dużo uwagi, a to duży atut dla Akademii.

Wioletta P.

Q1 Mimo że śledzę Fajne Ogrody od kilku lat, wciąż są rzeczy, które uderzają mnie jak grom z jasnego nieba, np. gdy rozwiązują konkretny problem lub znacznie ułatwiają zadanie.
Q2 Program Akademia Moje wyobrażenia o projektowaniu nie kołysały mnie, ale było kilka rzeczy, które sprawiły, że "oświeciło", WOW to wszystko, o to chodzi. Zapożyczony krajobraz był jedną z nich. Chodziło o to, żeby pamiętać, że to co jest za płotem, jest też z nami i że trzeba brać pod uwagę te rzeczy, żeby je wyeksponować lub ukryć. Nigdy wcześniej o tym nie myślałem.
Q3 Czy laik może zaprojektować swój własny ogród? Tak, jak najbardziej. I to w opcji Designer. Tylko on wie, musi być sumienny i "robić zadania". Ania jest profesjonalistką, która jest wielkim atutem Akademii. Jest osobą, która potrafi ukierunkować nasze szalone pomysły i myśli. Ania pokieruje, jeśli ktoś tworzy moodboardy, ale potem zapomina o nich w ferworze pięknych roślin i chce wprowadzić zupełnie inny ogród. Wierzę też, że jeśli ktoś jest przytłoczony pomysłami, Akademia może pomóc mu wybrać jeden i się go trzymać. Wiedza jest też podawana w odpowiedniej kolejności. Przechodzimy od ogółu do szczegółu. Dzięki temu łatwiej jest nad nią pracować i ją przyswoić. Nigdy nie ma momentu, w którym czujesz się przytłoczony i nie możesz tego ogarnąć.
Akademia jest świetnym miejscem do nauki, a ilość informacji, które się otrzymuje jest niesamowita. Nie tylko spotkania online, ale także tematyczne webcasty, świetne ebooki i dodatkowe kursy. Zdecydowanie warto!

Tutaj jest pewien haczyk!

Jak już wspomniałam na wstępie, w tej autoprezentacji jest pewien haczyk. Pewnie już wiecie o co chodzi z wypowiedzi moich studentek. Oto ten haczyk: WIEDZA. Ta wiedza jest potrzebna do osiągnięcia rezultatów. Akademia nie ma ambicji kształcenia projektantów krajobrazu? ?? Aby kształcić na poziomie zawodowym, są szkoły i studia. Akademia jest instytucją edukacyjną, której celem jest dostarczenie laikom wiedzy i narzędzi potrzebnych do zbudowania własnego ogrodu. Akademia pokazuje, jak przekształcić "czystą kartkę" w projekt ogrodu. Pozwala stworzyć w ogrodzie pożądany efekt. Każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę, poświęci wystarczająco dużo czasu na jej przyswojenie i wdroży ją w życie, będzie w stanie zaprojektować udany ogród. Jeśli wypowiedzi moich studentek nie przekonały Was, to spójrzcie na poniższe. Są to samodzielne projekty moich studentek z tegorocznej Akademii. Owszem, byłam "na pulsie", jednak większość pracy i większość decyzji podejmowały dziewczyny. ???). Są to, moim zdaniem, bardzo dobre prace. Są najlepszym dowodem na to, że laik może!