Cedr

Cedr himalajski Golden Horizon
Szkółka w Niemczech sprzedała tę roślinę. Jest to wdzięczny świerk karłowaty, który pięknie rośnie. Ma piękne igły, nie tylko ze względu na ubarwienie. Od czasu do czasu formuję jego kształt. Ma niską mrozoodporność w mojej okolicy przez ostatnie 6 lat. Niczym jej nie przykrywam. Posadzony na zboczu. Dziwi mnie to, bo cedry wolą ciepłe zimy, a na Pomorzu bywają i mroźne, i surowe. Drzewo jest tak piękne, że nie muszę nic więcej mówić. To świetna forma do ogrodu skalnego, japońskiego lub do sadzenia na rabatach kamiennych i żwirowych.


Odmiana Pacific charakteryzuje się pięknym pokrojem i wybarwieniem igieł. Cedr może osiągnąć wysokość 2 m. Rośnie bardzo wolno i dobrze znosi przycinanie, ale tylko wiosną. Korona lekko zwisająca. Jej przewagę stanowi szerokość. Roślina ma charakterystyczny charakter ze względu na pięknie wybarwione jasnożółte igły, które zimą nadal są kolorowe.
Preferuje zaciszne stanowiska, gleba musi być dostatecznie wilgotna, a miejsce powinno być półcieniste, gdyż pełne słońce może powodować brązowienie żółtych igieł. Młode okazy wymagają okrycia na zimę.

Źródło: www.drzewa.com.pl