Prawdopodobnie źle ściółkujesz. Jak robić to dobrze?

Ściółkowanie jest jedną z najczęstszych praktyk ogrodniczych, a jednak tak wielu pejzażystów i ogrodników robi to wszystko źle.

Może się wydawać, że nie ma "złego sposobu" na mulczowanie, ale zdecydowanie jest. Mulcz nie tylko upiększa ogród i tłumi chwasty, ale także współdziała z glebą i służy jako dom dla pożytecznych owadów i organizmów. Jeśli jest wykonana prawidłowo, pomaga budować i chronić glebę oraz wspierać rośliny.

Co mulcz robi dla Twojego ogrodu (oprócz tego, że ładnie wygląda)

Kiedy stosujesz ściółkę na bazie drewna, taką jak kora sosnowa, wióry cedrowe lub wióry drzewne na grządkach ogrodowych (bez tkaniny krajobrazowej pod spodem!), ściółka wchodzi w interakcję z glebą. Wspomaga wymianę gazową na powierzchni oraz spowalnia i wspomaga przenikanie wody, co ogranicza erozję. Ściółka spowalnia również parowanie i zmniejsza zagęszczenie gleby, ponieważ ruch pieszy nie ma bezpośredniego kontaktu z glebą. Przez kilka sezonów mulcz drewniany powoli rozkłada się z pomocą grzybów na powierzchni gleby, zapewniając rodzaj kompostowania.

Jednak w przeciwieństwie do kompostowania, rozkład mulczu jest podobny do tego, jak powstaje nowa gleba w lesie. W lasach drewno i liście opadające z drzew i roślin zalegają na powierzchni gleby i bardzo powoli ulegają rozkładowi. Podczas tego procesu, ta tak zwana warstwa darniowa wspiera zróżnicowany ekosystem przy powierzchni gleby i ostatecznie staje się kwasami humusowymi, które odżywiają rośliny. Tak samo jest w Twoim ogrodzie - pomyśl o mulczu jak o przyszłej glebie.

Ściółka nie służy tylko do dekoracji

Niestety wielu właścicieli domów postrzega ściółkę jako element wyłącznie dekoracyjny i dlatego mnożą się produkty nieorganiczne, takie jak barwiona, rozdrobniona gumowa "ściółka". Produkty te niewiele pomagają ogrodowi i roślinom, a niektóre mogą nawet stanowić zagrożenie dla środowiska. Nieorganiczne ściółki, takie jak guma, nigdy nie ulegają całkowitemu rozkładowi i w końcu muszą zostać usunięte z ogrodu i wywiezione na wysypisko śmieci. To oczywiście nie jest dobre dla ekosystemu (nie dotyczy to ściółek nieorganicznych, takich jak kamień - patrz poniżej).

Wulkany mulczu mogą zabić twoje drzewa.

Wulkany z mulczu to absolutnie niewłaściwy sposób ściółkowania wokół drzew. Ściółka zatrzymuje wilgoć pod korą i wpływa na długotrwałe zdrowie drzewa

.Powiedz "nie" wulkanom ściółki! Niedoświadczeni pejzażyści są notorycznie skazani na tę zabójczą dla drzew praktykę. Nie dość, że ściółka wokół podstawy drzewa sprzyja gniciu kory, to jeszcze stanowi świetne schronienie dla myszy, nornic i innych małych gryzoni. Jeśli to nie był wystarczający powód, aby przestać tworzyć wulkany z mulczu, korzenie drzewa wrastają w mulcz, co oznacza, że korzenie rosną powyżej linii gleby. Jest to bardzo, bardzo złe dla długotrwałego zdrowia drzewa i może je zabić.

Mulcz powinien zawsze znajdować się w odległości kilku centymetrów od pnia drzewa i nigdy nie powinien przylegać do niego, a tym bardziej pokrywać podstawy drzewa. Mulcz nie jest potrzebny po pierwszym sezonie, gdy drzewo się ukorzeni, a po tym czasie pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Nie martw się też, że pod drzewem rośnie trawa - nie przeszkadza ona drzewu w pobieraniu wilgoci i składników odżywczych. Korzenie drzew rosną głęboko w glebie, znacznie poniżej korzeni trawy.

  • Mulcz blokuje światło słoneczne, które nasiona chwastów potrzebują do kiełkowania.
  • Mulch działa jako bariera, która utrudnia kiełkującym nasionom chwastów stać się rzeczywistym chwastem.
  • Ściółka pomaga zmniejszyć zagęszczenie gleby, ponieważ stąpasz po ściółce, a nie po glebie.
  • Mulcz wychwytuje wodę skuteczniej niż goła gleba i ogranicza spływy.
  • Ściółka zmniejsza parowanie z gleby nawet o 35%.
  • Mulcz buforuje i stabilizuje temperaturę gleby - latem utrzymuje ją w chłodzie, a zimą chroni przed głębokimi zamrożeniami i odmrożeniami.
  • Sama mulcz może zacząć budować glebę w ciągu zaledwie 3 lat na obszarach pozbawionych wierzchniej warstwy gleby (np. w niektórych miastach lub na placach budowy).

Jakie materiały stanowią najlepszą ściółkę?

  • Wióry drewniane
  • Kora sosnowa
  • Rozdrobnione lub zmielone produkty drewniane
  • Ścinki traw
  • Rozdrobnione liście (tzw. mulcz z liści lub pleśń z liści)
  • Słoma
  • wolne od chorób ścinki przyciętych krzewów i drzew pocięte na małe kawałki

Słoma jest doskonałą ściółką dla ogrodu warzywnego.

Czy żwir i kamienie są uważane za ściółkę?

Kamienie, żwir i inne małe skały mogą być używane jako mulcz, ale są nieorganiczne, więc nie rozpadną się i nie przyczynią do budowy nowej gleby. Jednak ograniczają one parowanie wody i utratę gleby, a także mogą pomóc w powstrzymaniu pożarów w pobliżu domu, więc zdecydowanie mają swoje miejsce.

  • Małe kamienie ułożone na głębokości co najmniej 1″ są doskonałe do tłumienia chwastów.
  • W suchych obszarach podatnych na pożary, kamienie i żwir są zalecane mulcz na krawędziach domów, ponieważ nie będą się palić, gdy ogień zbliża się do domu.
  • Na obszarach o umiarkowanym klimacie kamienie, skały i żwir mogą być używane dekoracyjnie jako obrzeża w ogrodzie, wokół rynien spustowych w celu spowolnienia odpływu wody deszczowej i kontroli erozji, w drenażach żwirowych, na chodnikach lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych lub maszyn (takich jak obszary wokół zewnętrznych centralnych klimatyzatorów).
  • W przypadku stosowania kamieni wokół roślin należy pamiętać, że niektóre mieszanki zawierają wapień, który zmienia pH gleby i może powodować problemy z uprawą niektórych roślin.

Każdy kamień używany do mulczu powinien mieć średnicę mniejszą niż pół cala, aby zapewnić korzyści związane z oszczędzaniem wody i tłumieniem chwastów. Większe rozmiary kamieni nie działają dobrze jako mulcz, ale mogą stanowić ciekawostkę krajobrazową. Wykazano, że żwir groszkowy poprawia infiltrację wody do gleby, zwłaszcza w przypadku krótkich, intensywnych zdarzeń, takich jak burze. Żwirowa ściółka przekazuje więcej ciepła do gleby niż ściółka z wiórów drzewnych. Może to służyć utrzymaniu roślin krajobrazowych w lepszym stanie ogólnym w zimowym klimacie umiarkowanym, takim jak nasz. Efekt ocieplający mulczu żwirowego może zwiększyć aktywność biologiczną do jednej stopy pod ziemią w zimnych miesiącach i spowodować, że rośliny będą bardziej żywotne. Może on również przenosić ciepło do budynków i urządzeń lub powodować, że niektóre delikatne rośliny zaczną rosnąć zbyt wcześnie na wiosnę.

Colorado State University Extension W suchym klimacie żwir jest doskonałym wyborem na mulcz. Jest to również preferowana ściółka ogrodowa w obszarach podatnych na pożary

Czego nie należy używać do ściółki?

Tkanina krajobrazowa (bariery dla chwastów), plastikowe arkusze, rozdrobnione i barwione opony gumowe (lub jakikolwiek produkt gumowy), lub cokolwiek, co nie jest organiczne (oprócz kamienia) nigdy nie powinno być używane jako mulcz. Jeśli jest organiczny, rozłoży się i pomoże zbudować glebę. Jeśli nie (jak guma), będzie po prostu leżeć tam i w końcu będziesz musiał wysłać go na wysypisko.

Ściółkowanie grządek w ogrodzie bylinowym.

Przed ściółkowaniem grządek w ogrodzie, dodaj 2-3″ warstwę kompostu, aby zasilić rośliny w ciągu sezonu. Następnie dodaj 1-2″ warstwy mulczu.

Ściółka z dużymi wiórami świetnie nadaje się na chodniki, ponieważ nie ulega szybkiemu rozkładowi. W grządkach ogrodowych użyj drobno rozdrobnionej ściółki, takiej jak potrójnie zmielona ściółka drzewna. Wybierz też coś w kolorze brązowym, aby wtopiło się w glebę - skup się na roślinach, a nie na przestrzeni między nimi.

Na rabatach bylinowych należy uważać z terminami. Jeśli masz kwiaty, które co roku się rozmnażają, nie przykrywaj grządek ściółką zbyt wcześnie, bo nasiona nigdy nie wykiełkują. To samo dotyczy roślin wyrastających z cebulek. Poczekaj, aż rośliny urosną na kilka centymetrów i dopiero wtedy ściółkuj. Należy również poczekać, aż byliny, które obumarły zimą, wyjdą ze stanu spoczynku i zaczną rosnąć. Jeśli przykryjesz korony ściółką, jest duża szansa, że zgniją.

Pozwól liściom poleżeć. Niektórzy ogrodnicy usuwają opadłe liście, gałązki i inne odpady z ogrodu za pomocą dmuchawy do liści przed mulczowaniem. Nie pozwól im na to. Pozostaw drobne resztki roślinne i wolne od chorób liście na miejscu, a następnie przykryj je mulczem - wspomoże to proces rozkładu i pomoże organizmom na powierzchni gleby. Wszystko to pomaga w tworzeniu nowej gleby.

Piwonie wyłaniają się wczesną wiosną ze ściółkowanej rabaty ogrodowej

Czy ściółkowanie wpływa na pszczoły gniazdujące na ziemi?

Większość gatunków rodzimych pszczół gniazduje w glebie w ogrodzie. Nigdy byś się o tym nie dowiedział, ponieważ pojawiają się i znikają tak szybko i pozostają sobą.

Podczas ściółkowania należy pozostawić wolne przestrzenie na obrzeżach grządek lub pozostawić całą grządkę bez ściółki, ponieważ pszczoły nie mogą zagrzebać się (lub nie chcą) pod ściółką. Świetną alternatywą dla ściółkowania jest zastosowanie rodzimych roślin gruntowych, które wspierają zapylacze i eliminują potrzebę ściółkowania.

Ściółkowanie grządek w ogrodzie warzywnym.

Dobrze jest stosować drobno rozdrobnioną ściółkę z drewna na grządkach w ogrodzie warzywnym - jest ona faktycznie bardzo dobra do tłumienia niektórych chorób grzybowych. I oczywiście używaj dużych wiórów w przejściach między grządkami lub między rzędami w płaskich ogrodach ziemnych. Dobrze jest też używać słomy, rozdrobnionych liści i nieprzetworzonych (bez pestycydów) ścinków trawy. Nie używajcie siana, jak ja to zrobiłem pewnego roku - po tym błędzie przez 4 lata wyrywałem chwasty na moich grządkach warzywnych.

Pamiętaj, że to rośliny są w centrum uwagi, a nie ściółka. Mulcz jest wielkim przyjacielem ogrodników, jeśli jest prawidłowo stosowany.