Nawłoć czy ambrozja: Który z nich wywołuje jesienne alergie?

Goldenrod dostaje zły rap w jesieni za powodowanie allergies. Gardening w jesieni jest piękny. Temps są chłodniejsze, niebo jest searing jasny niebieski, a klony i dęby są ogłoszenie sezonu z ich genialny wyświetlacz czerwonych, pomarańczowych i żółtych liści. Ale twój błogość jest roztrzaskana kiedy twój oczy i nos zaczyna biegać jak firehose, i kichanie przychodzi na w pasmach. Wchodzisz do środka z drzwiami i oknami hermetycznie zamkniętymi.

Wielu obwinia jaskrawożółte kwiaty nawłoci za jesienne alergie, ale roślina ta jest niesłusznie oskarżana. Winowajcą jest kuzynka nawłoci - ambrozja, a powodem jest sposób zapylania każdej z roślin.

Pyłek nawłoci nie jest przenoszony w powietrzu

Ambrozja i nawłoć należą do tej samej rodziny roślin, Asteraceae. Obie rośliny kwitną w tym samym czasie każdego roku, od sierpnia do października, podobnie jak wiele roślin z rodziny Asteraceae, których jest ponad 100.

Jasne żółte kwiaty Goldenrod mają duże ziarna pyłku, które są zbyt ciężkie i lepkie, aby być przenoszone przez wiatr. Roślina polega na owadach i ptakach, które zajmują się zapylaniem. Kiedy zapylacz ląduje na kwiatach nawłoci, lepki pyłek przyczepia się do jego ciała. Przemieszczając się między kwiatami, pyłek ściera się, zapylając kwiat. Dlatego nawłoć ma tak jaskrawożółte kwiaty - aby przyciągnąć zapylacze, które żywią się nektarem. Wiatr nie odgrywa roli w zapylaniu nawłoci, a pyłek nie przenosi się daleko od rośliny.

Pyłek ambrozji jest przenoszony przez wiatr

Z drugiej strony, ambrozja ma bardzo lekkie, drobne ziarna pyłku, co czyni ją idealną do zapylania przez wiatr. Ambrozja nie ma efektownych kwiatów, jak np. nawłoć, które przyciągałyby owady, ponieważ ich nie potrzebuje - nawet lekka bryza może wykonać pracę związaną z zapylaniem ambrozji.

Każda roślina ambrozji może wyprodukować do miliarda ziaren pyłku, z których każde jest zwykle przenoszone przez poranne bryzy, aż wyląduje na innej roślinie ambrozji, zapładniając nasiona kwiatu. Może również wylądować we włosach, na skórze lub w zatokach, powodując reakcję alergiczną. Gdy temperatura rano spada poniżej 50 stopni Celsjusza lub gdy pada deszcz, produkcja pyłku maleje.

Kwiaty nawłoci zawierają nektar, który przyciąga owady zapylające, a duże, ciężkie ziarna pyłku przyczepiają się do ciał owadów. Jest to ważne źródło nektaru dla zapylaczy. Kwiaty ambrozji nie zawierają nektaru, a rośliny te są uzależnione od wiatru, który przenosi małe, lekkie ziarna pyłku. Ten pyłek ma zdolność do powiewania na wiele kilometrów. Jedna roślina ambrozji jest w stanie wyprodukować ponad miliard ziaren pyłku.

Clemson Cooperative Extension Ambrozja w rozkwicie. Unoszący się w powietrzu pyłek ambrozji jest tym, co powoduje jesienne alergie.To także ambrozja. Różne odmiany mają znacznie różniące się liście

Dlaczego więc kichasz podczas pracy z nawłocią?

Pyłek ambrozji może podróżować daleko. Został znaleziony w powietrzu 400 mil na morze i dwie mile w górę w atmosferze. Ale większość spada blisko swojego źródła.

Asthma and Allergy Foundation of America

Większość sezonowych alergii na pyłki jest spowodowana przez rośliny, które polegają na wietrze, aby przenieść swój pyłek z kwiatu na kwiat, więc nawłoć nie może być winowajcą za tymi kichającymi pasami. Ale oczywiście, wtykając nos w nawłoć i dając jej dobry węch może nasilić alergię, ponieważ przeniesiesz pyłek z kwiatu do zatok.

Możesz też wdychać pyłek ambrozji z nawłoci, ponieważ te dwie rośliny często rosną na tych samych obszarach

Jak odróżnić nawłoć od ambrozji?

Różnice między nawłocią a ambrozją są dość oczywiste:

  • Nawłoć ma jasnożółte kłosy kwiatowe, które zaczynają się rozgałęziać na szczycie łodyg. Jej liście są gładkie. Nawłoć to bylina.
  • Ambrozja ma niezbyt wyraźne zielone kłosy kwiatowe i wiele gałęzi. W zależności od odmiany, jej liście mogą być podzielone, podobnie jak w przypadku nagietka, lub mieć wygląd podobny do paproci. Chwastnica jest rośliną jednoroczną i co roku się rozsiewa.
  • Można ją znaleźć rosnącą wzdłuż poboczy dróg lub w lasach na środkowym zachodzie i wschodzie Stanów Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Ambrozja pojawi się również w ubogiej glebie, na pustych działkach, pastwiskach, łąkach, wzdłuż chodników i na twoim podwórku (ambrozja szaleje w moim - wyciągam ją przez cały rok).

Tak więc w efekcie nawłoć dostaje złą sławę jesienią, ponieważ jest winna przez skojarzenie: ludzie kichają, rozglądają się i widzą jasnożółte kwiaty - więc zakładają, że to właśnie one powodują ich alergie. Ale w rzeczywistości jest to zła kuzynka ambrozji. Przypuszczam, że w każdej rodzinie jest jedno złe nasienie.

Nawłoć jest uważana za "roślinę kluczową", czyli gatunek, który ma ogromne znaczenie dla dzikiej przyrody. Nawłocie wspierają dziesiątki gatunków motyli i ćmy, służąc jako ich rośliny żywicielskie dla gąsienic. Nawłoć wspiera również dziesiątki rodzimych gatunków pszczół, które są specjalistami od pyłku i mogą karmić swoje młode tylko pyłkiem niektórych rodzimych roślin. Gwałtownie zanikające motyle monarchii polegają na nektarze z nawłoci, aby napędzić swoją długą jesienną migrację do Meksyku. Wiele rodzimych gatunków pszczół zakłada gniazda i zimuje w łodygach... nawłoci, a wiele gatunków ptaków śpiewających żywi się nasionami nawłoci. Nie ścinaj więc główek ani łodyg nawłoci po tym, jak kwiaty przestaną kwitnąć - pozostaw je na zimę.

Znajdź listę gatunków nawłoci rodzimych dla Twojego kodu pocztowego dzięki narzędziu National Wildlife Federation's Native Plant Finder.
Dowiedz się, ile gatunków motyli, ćmy i rodzimych pszczół jest uzależnionych od nawłoci w Twoim regionie.