Jukka karolińska to wspaniała roślina do Twojego ogrodu.

Dziś omówimy jukę ogrodową, jedną z królowych w ogrodzie.

Być może masz ją na swoim podwórku, być może o niej marzysz lub zastanawiasz się, czy warto zainwestować pieniądze w ten egzotyczny kwiat ogrodowy.

Moja odpowiedź brzmi: warto jak najbardziej.

Jukka ogrodowa, a dziś opowiem o popularnej karolince to jedna z najbardziej zachwycających roślin w naszym ogrodzie. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszelkie wasze wątpliwości i że zgodzicie się, że posiadanie karoliny w swoim ogrodzie to wspaniała sprawa.

Gdzie posadzić yuccę ogrodową?

Jukka uwielbia miejsce ciepłe, słoneczne, gorące i osłonięte od wiatru.

Jukka uwielbia gleby piaszczyste, które są przepuszczalne, ale będzie rosła również na cięższych glebach gliniastych.

To samo dotyczy miejsca zacienionego. Jukka dobrze znosi suszę. Nie wymaga nadmiernej pielęgnacji i nie lubi wody stojącej w glebie.

Jukka jest świetną rośliną do wykorzystania w żwirowni.

Czy mogę posadzić yucca w małym ogrodzie?

Tak, jak najbardziej. Jukka karolińska (bo o niej tu mowa) może osiągnąć 2 metry wysokości, a jej rozety mogą osiągnąć 70 cm szerokości. Posadzenie juki na małej przestrzeni pozwoli nam zaoszczędzić miejsce. Inną opcją jest wybór odmiany karłowej.

Roślina yucca wzbogaci nasz ogród. Jukka to piękna roślina do ogrodów nowoczesnych, ogrodów ze żwirem lub w widocznych miejscach np. przed domem. Pod oknami od strony południowej. Tam gdzie jest piaszczysta gleba, która jest gorsza. Yucca świetnie wygląda jako pojedyncza roślina, ale także w połączeniu z innymi roślinami, np. trawami ozdobnymi lub bylinami. Yucca może być uprawiana w dużej donicy w ogrodzie lub na tarasie.

Co przypomina yucca?

Liście jukki karolińskiej mają piękny odcień błękitu i są ułożone w szerokim rozkroku. Zakończone są kolcem. Liście są ozdobne przez cały rok, ponieważ jest to roślina zimozielona. Kwiatostany jukki mogą osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Kwiaty mają sześć płatków i sześć pręcików. Kwitnie od czerwca do września. Kremowe liście mają kształt dzwonka i zwisają po długości łodygi. Łodygi jukki są sztywne, a kwiatostany są zgrupowane w gęste grona. Owocami jukki są torebki.

Czy do juki potrzebny jest nawóz? Jak o nią dbać

Nie wykonuję żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mogę podlewać rozcieńczonym końskim nawozem podczas kwitnienia lub wczesną wiosną. Usuwam też liście, które dotykają ziemi lub brązowieją. Zabieg ten nadaje roślinie ładny wygląd i zapobiega łapaniu chorób grzybowych. Po kwitnieniu należy usunąć kwiatostany. Ta rozeta, która w poprzednim roku wytworzyła kwiat, w tym roku już nie wytworzy.

Choroba grzybowa może pojawić się, jeśli jukka nie otrzyma korzystnych warunków do rozwoju. Objawi się ona w postaci okrągłych, nieregularnych plam pojawiających się na liściach jukki. Następnie liście będą się rozdrabniać. Na liściach zaczną pojawiać się plamy. Jedynym sposobem na pozbycie się grzyba jest oprysk.

Objawów grzyba nie powoduje jukka karolińska, która rośnie w słonecznym miejscu i na przepuszczalnej glebie. Grzyb pojawia się tam, gdzie jest za mało światła słonecznego i za dużo wilgoci.

Jak rozmnażać roślinę yucca?

Wykopywanie pojedynczych rozetek jest bardzo proste. Wystarczy chwycić liście ręką i podnieść je do góry tak, aby widoczna była dolna część rośliny. Następnie, używając łopaty, wykopujemy jedną stronę rośliny. Kłącza jukki są dość długie, więc można je wyrywać z ziemi. Najlepiej zrobić to wiosną, po przymrozkach lub około września, gdy skończą się kwiaty.

Po przeniesieniu jukki w nowe miejsce w naszym ogrodzie zaobserwowałam, że młode pędy nadal rosną w starym miejscu. Jest to normalne zjawisko. Jukka ma misterną, podziemną sieć kłączy, więc oczyszczenie wykopu z dużego egzemplarza graniczy niemal z cudem.

Dlaczego yucca nie kwitnie?

To stwierdzenie słyszę często.

Co robię nie tak z moją yucca? Ma ona piękne, bujne liście, ale nie kwitnie. Wyjaśnię, dlaczego yucca może mieć problem. Być może macie podobną sytuację we własnym ogrodzie.

1. zbyt ciężka, wilgotna, gliniasta gleba

2. miejsce zacienione lub półcieniste - za mało światła

Młode yuccas - niektóre kwitną 3 lata po posadzeniu

Miejsce chłodne, nie osłonięte od wiatru

5. Nie dopuścić do przemarznięcia roślin.

Jukka to wytrzymała roślina. W naszym ogrodzie w północnej części Polski jest dość zimno, ale nigdy nie widzieliśmy, żeby jukka przemarzła.