Palmy Livistona o okrągłych liściach

Livistona palma okrągłolistna (Livistona rotundifolia)

Egzotyczne piękno warto mieć w domu. Jakie warunki musimy spełnić, aby ta palma dobrze się rozwijała?

Palma ta pochodzi z rodziny palm areca i pochodzi m.in. z Nowej Gwinei, Polinezji Indonezji, Azji Południowej, Wschodniej Australii. Rośnie na terenach bagnistych, podmokłych lub w lasach tropikalnych.

Palma ta dobrze poradzi sobie w warunkach domowych, o ile będzie odpowiednio pielęgnowana.

Gdzie należy ją umieścić?

Palmy Liwistona preferują rozproszone światło. Możesz bezpiecznie umieścić je po południowej stronie okna w odległości około 1 metra. Liwistona nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Skieruje swoje liście w stronę rozproszonego światła, jeśli zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu.

Roślina preferuje temperatury umiarkowane latem i niższe zimą (ale nie niższe niż 10 stopni). W okresie letnim możemy przenieść palmę na osłonięty balkon lub taras. Nie powinna znajdować się w miejscu, w którym jest silne nasłonecznienie lub przeciąg.

Zalecane jest codzienne spryskiwanie i zraszanie palmy, gdyż uwielbia ona wilgoć. Zraszanie można wykonać w łazience lub pod prysznicem, ale woda powinna być odtłuszczona, a nie rozpylona. Liście wycieramy wilgotną lub suchą szmatką. Nie nabłyszczać!

Jak podlewać rośliny?

Palma Livistona nie lubi przelanej lub zbyt suchej wody. Nie polecam sadzenia tej palmy w osłonce, która nie posiada otworu odpływowego. Najlepszym rozwiązaniem jest donica, która posiada podstawkę, w której może zbierać się nadmiar wody. Zimą Liwistone należy podlewać rzadziej niż wiosną i latem. Podlewamy roślinę dopiero wtedy, gdy jej wierzchnia warstwa jest sucha.

Liście palmy w przypadku suszy będą więdły i plamiły się.

Jaka jest najlepsza gleba?

Możesz również użyć keramzytu lub żwiru na dnie doniczki. Dodaj popiół drzewny, aby zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.

W donicy palma może urosnąć do 2m, a w naturze może osiągnąć 40m.

Gdy kupimy palmę ze sklepu, ważne jest, aby po tygodniu wymienić ziemię.

Do nawożenia palmy od wiosny do jesieni warto użyć nawozu wieloskładnikowego. Wystarczy nawozić palmę raz na dwa tygodnie. Od jesieni do wiosny nie nawozimy!

Liwistona znana jest ze swoich dużych liści. Wyrastają one z grubego pnia przypominającego pień. Rośnie powoli, ale jej liście są oszałamiające. Liście są cierniste, więc małe dzieci i zwierzęta domowe mogą je pogryźć.

Gdy liście palmy wyschną, możemy zobaczyć pień od dołu.

Czy warto go kupić?

Czy uprawa Liwistony jest łatwa? To zależy od tego, w jaki sposób będziemy o nią dbać. Prawdą jest, że nawadnianie, gleba, stanowisko i zraszanie wymagają dużej wprawy. Jest to połączenie, które jeśli zostanie spełnione może doprowadzić do sukcesu.

Nie lubi przebywać w pobliżu źródeł ciepła takich jak kaloryfery, kominki itp.

Jej wygląd natomiast skusi nie jednego miłośnika palm :)