Czym najlepiej oddzielić kwietnik od trawnika?

Obrzeża trawnikowe

Możesz skorzystać z różnych gotowych rozwiązań, które często są drogie, albo zdecydować się na niskobudżetowe opcje, które z łatwością wdrożysz w swoim ogrodzie. Oto lista rozwiązań, które możesz wykorzystać w tym zakresie.

Szczegóły odgrywają bardzo ważną rolę w odbiorze estetycznego ogrodu. Szczegóły są często tym, co decyduje o tym, czy ogród jest postrzegany jako piękny i harmonijny, czy brzydki i chaotyczny. Detale są często tym, co nadaje przestrzeni jej styl i wyraz.

Jednym z najważniejszych szczegółów w ogrodzie jest sposób, w jaki "rozgrywa się linię" oddzielającą trawnik od rabaty. Chodzi nie tylko o to, jak ukształtujesz linię, ale także jak ją wykończysz. Jeśli użyjesz granicy, która jest tandetna i nieestetyczna, lub taka, która nie pasuje do stylu i formy, lub jeśli nie użyjesz jej w ogóle, to może to zrujnować nawet najpiękniejszy ogród. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób wykończenia granicy na kwietniku. Można na to wydać nawet sporo pieniędzy, ponieważ opcji jest wiele. Poniżej znajdziesz moje rekomendacje.

 • Profesjonalne oklejanie taśmą stretch zwaną również eko-bordem, lub geo-bordem System. Nazwa zależy od producenta i cech produktu. Jest to elastyczna, gruba, łatwa w montażu taśma, która może "zrobić" dowolny kształt. Mocowana za pomocą szpilek lub kotew. Taśma jest prawie nie do odróżnienia dla ogrodników, a co ważniejsze jest odporna na uszkodzenia przez kosiarki. Nie ma problemu z koszeniem wokół granicy trawnika. Jest to moje preferowane rozwiązanie, które wielokrotnie stosowałem u klientów, gdy byłem wykonawcą.
Taśma typu "eko deska". Ten typ obrzeża może być zamontowany lub dobrany nieprawidłowo (zbyt wysoki). Na zdjęciu widać, jak zamontować ten typ obrzeża. Jeśli planujesz kosić rabatę kwiatową, to taśma powinna być tylko o centymetr wyższa.
 • Chodniki wykonane z betonu lub kamienia. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie rzędu kostek brukowych jako obrzeża dla kwietnika. Kostki brukowe często mają wygląd podobny do tych stosowanych na podjeździe lub ścieżce. Wygląda to świetnie, zwłaszcza w przypadku kostki granitowej. Czasami kostki układane są na cienkiej warstwie zaprawy.
Pojedynczy lub podwójny rząd kostki to świetny wybór na "dyskretne", estetyczne obrzeże.
 • Palisady dostępne są w wersji drewnianej, betonowej i z materiałów syntetycznych. Popularne były palisady drewniane, ale okazały się niezbyt trwałe. Oprócz drewna, na rynku dostępne są dziś palisady betonowe i plastikowe. Ich główną wadą jest brak możliwości koszenia trawy wokół palisady bez pozostawiania kęp. Niestety uważam, że estetyka tych rozwiązań pozostawia wiele do życzenia ....
 • Obrzeże stalowe. obrzeże stalowe występuje w dwóch wersjach: klasycznej ze stali nierdzewnej lub modnej "rdzawej" ze stali Corten . Są one często stosowane w miejscach publicznych. Można je wykorzystać w przydomowym ogrodzie.
Rdzawa taśma świetnie wygląda w kontraście z naturalistycznymi rabatami.
 • Ściana. Konstrukcja architektoniczna zbudowana z zaprawy lub bez niej (tzw. suchy mur). Do budowy muru można wykorzystać cegły lub kamienie. Jest to eleganckie i trwałe rozwiązanie, które szczególnie polecane jest do ogrodów lub kwietników o zmiennym ukształtowaniu terenu.
 • Żwirowa taśma Uważam to rozwiązanie za nie tylko bardzo estetyczne, ale i mało praktyczne (żwir rozsypuje się np. podczas koszenia). Konieczne jest zastosowanie taśmy po obu stronach. W przeciwnym razie żwir pozostanie na trawniku lub kwietniku.
 • Cegła to tani, a w niektórych przypadkach darmowy materiał, który można pozyskać "z rozbiórki". Od dziesięcioleci stosuje się ją do oddzielania kwietników w ogrodach. Cegłę można ułożyć płasko (jak pas kostki brukowej) lub na palach z ukośnym spadkiem. Nasi dziadkowie stosowali tę metodę w swoich wiejskich ogrodach.
Można też ułożyć cegły płasko, tworząc "pas", oddzielający rabatę od trawnika lub fragmenty ogrodu od siebie. Takie rozwiązanie jest idealne do koszenia.
 • Obrzeże angielskie. To stary i klasyczny sposób na oddzielenie rabaty kwiatowej od trawnika. Metoda ta jest bardzo często stosowana w angielskich rabatach bylinowych. Polega ona na mechanicznym ścięciu darni wzdłuż linii prostej. Linię tę wyznacza się ponownie co roku (lub częściej niż raz w roku), aby zachować równy, czysty układ. Do cięcia kantu angielskiego można użyć szpadla.
English cant jest często wykorzystywany do tworzenia angielskich rabat bylinowych.
 • Kantówka. Kantówka idealnie nadaje się do kwietników, które mają proste linie. Możesz pomalować drewno lub użyć impregnatu do drewna, aby je zabezpieczyć. Jeśli chcesz uzyskać zachodnioeuropejski wzór, pozostaw go bez malowania. Możesz zastosować jedną warstwę kantówek lub więcej. Kolejne warstwy kantówek układasz mimochodem.
Drewniane kantówki to świetny sposób na wykończenie kwietnika.
 • Prefabrykacja ceramiki (lub betonu). Prefabrykaty widziałam w Wielkiej Brytanii i nie wiem czy są dostępne w Polsce. Dziś prawie wszystko jest dostępne online. Więc nie jest trudno znaleźć. Chcę dać ludziom znać, że jest takie rozwiązanie. Sprawdzi się ono lepiej w przypadku małych rabatów.
Ceramiczne moduły, które można złożyć w zgrabną obwódkę.
 • Wiklinowe barierki. Można pokusić się o kupienie ich gotowych lub samodzielne wyplatanie. Płotki mają uniwersalne zastosowanie: można je wykorzystać zarówno na rabatach ozdobnych, jak i użytkowych. Bardzo często widywałam te płotki w ogrodach warzywnych.
Możesz zbudować własny niski płotek z wikliny. Będzie on wizualnie podkreślał granicę rabaty. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań modułowych.
 • Gięte drewno Studio Charlie Whinney wymyśliło ciekawe rozwiązanie dla Chelsea Flower. Ta drewniana granica wykonana jest za pomocą gięcia parowego (drewna lub sklejki). Tutaj wykorzystano drewno dębowe!
Obramowanie z drewna giętego parą.
 • Kord. Niskobudżetowe rozwiązanie pokazuję bardziej jako ciekawostkę niż skuteczną metodę. Dla tych, którzy szukają ekologicznych rozwiązań lub niskobudżetowych opcji, może to być cenne źródło inspiracji. Lina musi być przymocowana do podłogi, np. za pomocą szpilek, do linii kroplującej lub maty przedszkolnej. Jest to wyzwanie dla osób kreatywnych.
Im grubsza lina, tym bardziej efektowne i efektywne rozwiązanie. Kreatywna propozycja.
 • Zielone obramowanie. Na koniec absolutny klasyk, czyli niskoprofilowe, formowane lub nieformowane obrzeże zimozielone. To rozwiązanie stosowane jest w ogrodach od zarania dziejów, a szczególnie kojarzy się z angielskimi ogrodami Cottage i rabatami bylinowymi. Nie musisz ograniczać się tylko do bukszpanu. Możesz znaleźć alternatywy, takie jak ta poniżej oparta na Arboraceae Fortune'a 'Emerald Gaiety'.
Obrzeże rabaty kwiatowej z wykorzystaniem formowanego trzmieliny Fortune'a 'Emerald Gaiety'.
 • Nie robić nic ??? Zostaw otwartą granicę, zwłaszcza jeśli Twój dom znajduje się w pobliżu rustykalnego lub naturalistycznego klimatu. To rozwiązanie jest idealne, jeśli masz bujnie obsadzone ogrody. Linia graniczna będzie wymagała od czasu do czasu konserwacji, aby trawa nie przerosła rabaty.

W moim zestawieniu wymieniłam najbardziej skuteczne i estetyczne (według mnie oczywiście) sposoby na oddzielenie rabaty od trawnika. Zawarłam też kilka ciekawostek. Nie wspomnę o popularnym ogrodzeniu (falbanie) z polistyrenu falistego, gdyż jest to kiepskie rozwiązanie zarówno pod względem estetyki, jak i trwałości. Dlaczego nie zrobić czegoś lepszego, jeśli już koniecznie trzeba zastosować takie ogrodzenie? ??? A tak na poważnie. Taniość to najgorsze, co może spotkać ogród.

Namawiam do zainwestowania pieniędzy w dobre rozwiązania. Nie mówię tylko o inwestowaniu pieniędzy; mówię też o inwestowaniu czasu i wysiłku. Dobre rozwiązania nie muszą być drogie. Ten mit obalamy na przykładzie cegły (którą można poddać recyklingowi) i angielskiego kantu. Może Ci się wydawać, że na naddatek nie warto "brylować", bo to drobny szczegół. Jednak jest to dalekie od prawdy. Detal jest ważny i często może wpływać na postrzeganie przestrzeni. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. A obrzeża są kluczowym szczegółem!

Pierwsza połowa bitwy to wykończenie linii brzegowej.

Pamiętaj, aby zaprojektować linię brzegową i kształt swojego klombu i trawnika. Ten obszar jest zbyt ważny, aby pozostawić go przypadkowi. Zamiast tego należy szukać konkretnych rozwiązań i metod. Zapozna Cię z nimi mój autorski poradnik, który napisałem z myślą o początkujących ogrodnikach, którzy chcą zaplanować swój własny ogród.