Pięknotka amerykańska: Ulubiona roślina jesieni dla dzikich zwierząt

Piękna jagoda amerykańska to olśniewająca roślina do jesiennego ogrodu. Przyciąga ona ptaki i inne dzikie zwierzęta, które ucztują na jej jasnych, fioletowych jagodach.

Jaskrawe jagody pięknej jagody są ważnym źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt jesienią. Wiosną piękna jagoda amerykańska jest dość niepozornym, ale atrakcyjnym drzewiastym krzewem wieloletnim. Lekko aromatyczne liście pojawiają się na wyprostowanych, łukowatych łodygach, a następnie późną wiosną i latem pojawiają się małe kwiaty, które wspierają wiele zapylaczy.

Jednak wczesną jesienią pięknotka amerykańska przemienia się z przeciętnej w gwiazdę ogrodu. Jej liście zmieniają kolor na jasnożółty, a w osiach liści pojawiają się opalizujące, purpurowe jagody (technicznie rzecz biorąc, pestkowce). Niektóre odmiany mają jagody białe, różowe lub niebieskie.

Jesienią liście opadają, a jagody zostają same na łodygach, gdy w jesiennym ogrodzie nie ma już nic, co mogłoby przyciągnąć wzrok. Jagody utrzymują się przez całą zimę, chyba że zostaną zjedzone przez dzikie zwierzęta, takie jak ptaki, lisy, oposy i inne ssaki (co zazwyczaj ma miejsce).

Gdzie i kiedy sadzić?

Pochodząca z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych american Beautyberry może być uprawiana w strefach klimatycznych 7-11 oraz w strefie 6B, jeśli zima nie jest zbyt mroźna lub roślina jest chroniona przed głębokim mrozem.

W swoim rodzimym środowisku pięknotka amerykańska rośnie na otwartej przestrzeni, na łąkach, w zaroślach, lasach lub na obrzeżach bagien. W ogrodzie przydomowym powinna być sadzona wiosną w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, w każdej glebie, która dobrze odprowadza wodę i ma dużo materii organicznej. Nie toleruje głębokiego cienia.

Jak odróżnić American Beautyberry od odmian azjatyckich: Na powyższym zdjęciu zauważ, jak jagody rosną w osiach liści. Na poniższym zdjęciu odmiany azjatyckiej, jagody rosną na krótkiej łodydze. Kup na Amazon: Rośliny American Beautyberry American Beautyberry

Konserwacja

American Beautyberry

ma niewiele potrzeb lub problemów, jeśli jest posadzona w odpowiednim miejscu.

  • Późną zimą lub wiosną należy usunąć stare pędy, aby odmłodzić krzew w celu uzyskania najbardziej okazałych jagód, ponieważ kwiaty i owoce pojawiają się na nowych pędach.
  • Jeśli zależy nam na bardziej zwartym wzroście, późną zimą należy przyciąć krzew do wysokości 12″ nad podstawą.
  • Pozostawiony sam sobie stanie się naturalnie wysokim, zdrewniałym krzewem.
  • W czasie letniej suszy krzew może się zdeformować i stracić rozwijające się owoce.