Kwietniki preriowe stały się popularnym trendem w nowoczesnej architekturze krajobrazu. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, estetyczne i prawie bezobsługowe.
Naturalny krajobraz amerykańskiej prerii jest tym, do czego nawiązują twórcy kwietników preriowych. Powszechne są zbiorowiska trawiaste. Odniesienia mogą obejmować skład gatunkowy oraz efekty artystyczne i kompozycyjne.
Przepis na kwietnik w stylu preriowym.
Nie trzeba mieć dużego ogrodu, ale wymagany jest słoneczny teren z przepuszczalnym podłożem o powierzchni co najmniej kilku metrów kwadratowych. Im mniejsza powierzchnia rabaty, tym większa dyscyplina w doborze odmian i gatunków. Rośliny najlepiej wprowadzać w dużych grupach (co najmniej!) kilka, kilkanaście sztuk. Jest to konieczne dla uzyskania "efektu prerii". Dlatego tak ważne jest ograniczenie odmian przy mniejszej powierzchni. Kolekcjonerzy roślin nie traktują kwietnika preriowego jako "tematu".
Aby zapewnić, że rośliny otrzymują odpowiednie światło i są na nie narażone, powinny stosować kompozycję piętrową w składzie łóżka do sadzenia.
Jakie rośliny posadzić na prerii?
Podstawą wyboru są trawy ozdobne (podstawa rabaty), czyli stipa, trzcinnik, ślazówka darniowa, trawa preriowa. do traw można dodać byliny ogrodowe. Rozchodniki, perowskia, gaura, jeżówka purpurowa i palowa, słonecznik szorstki, ratibidas, astry krzewiaste, rudbekia jarska, liatria błyszcząca, kłosowa, szałwia okręgowa. Śmiało można sięgnąć po rodzime rośliny z "za płotu", czyli. Dobrym wyborem jest dziewanna, dziurawiec, nawłoć czy cykoria podróżnika. Do całorocznej dekoracji rabaty preriowej możesz wykorzystać wiosenne rośliny cebulowe. czosnki, narcyzy Recurvus czy tulipany botaniczne.
Projektanci ogrodów proponują rozwiązania na gleby wilgotne, mokre, a nawet zacienione. Są to wyjątkowe wariacje na temat prerii, które odtwarzają klimat i styl trawiastych łat.
Kwietniki preriowe: rozwiązanie, które jest (prawie) bezbłędne.
Trudno znaleźć jakiekolwiek wady kwietników preriowych. Dopóki gatunki są dobrane do warunków glebowych i mikroklimatycznych naszej działki, nie ma możliwości, by preria zawiodła. Mówiąc najprościej.
Rabata preriowa jest niemal samowystarczalna. Codzienna pielęgnacja jest ograniczona do minimum. Podlewanie w czasie silnych susz i wiosenne koszenie traw, oraz uschniętych części bylin.
Przy zakładaniu rabaty preriowej glebę można nawozić jedynie kompostem.
Kompozycja preriowa ma wiele stylów. Świetnie będzie wyglądać zarówno w geometrycznym klombie czy kompozycji nowoczesnej, formalnej, jak i w kompozycji swobodnej. Nadaje się zarówno do ogrodu przydomowego, jak i przestrzeni miejskich czy komercyjnych.
Kwietniki preriowe mają jednak pewną wadę, lub cechę, która może być uznana za wadę. Wczesną wiosną należy je przyciąć niemal do samej ziemi. Przez kilka tygodni rabaty będą wyglądały na puste, mimo że byliny szybko odrastają.
Ogród preriowy w Hanowerze.
Ogród preriowy w Hanowerze, który jest częścią ogrodu botanicznego Berggarten, został założony 15 lat temu. Berggarten jest częścią zespołu pałacowo-parkowego Herrenhausen.
Pierwszy ogród preriowy w Niemczech znajduje się w Hanowerze. W kompozycji łąk o powierzchni 5000 m2 zebrano około 900 roślin prerii północnoamerykańskiej.