Byliny kwitnące wiosną, które warto mieć w swoim ogrodzie

Stworzyłam listę najlepszych wiosennych bylin, które można posadzić w ogrodzie zaraz po zimie, aby cieszyć się kolorami.

Być może macie jakieś własne propozycje.

Smagliczka górska to niska bylina, która dorasta do około 20 cm wysokości. Posiada liczne, rozetowe liście w szarym kolorze. Bylina ta kwitnie małymi żółtymi kwiatami w gęstych kwiatostanach. Początek kwietnia to czas, kiedy pojawiają się kwiaty, jeśli wiosna jest ciepła. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

Idealna do miejsc o słabej glebie i słonecznych warunkach

2. Agrest kaukaski - niska wiecznie zielona bylina. Może osiągnąć wysokość 10 cm. Idealna do skalniaków lub na obwódki rabat. Wyglądem podobno przypomina lewkonie. Może zacząć kwitnąć już pod koniec marca. Potrzebuje przepuszczalnej, wapiennej gleby. Po kwitnieniu należy przyciąć kwiatostany. Agrest kaukaski występuje w kilku odmianach.

Quagga ogrodowa to nisko rosnąca bylina zimozielona o poduszkowatym kształcie, która dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości. Ma, w zależności od odmiany, zielone lub szarozielone liście z obwódką w kolorze białym (odmiana Veriegata). Pokryta jest masą drobnych, fioletowo-purpurowych kwiatów. Wymaga lekkiej, przepuszczalnej gleby. Idealnie nadaje się do obrzeży kwietników skalniaków. Kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się o każdej porze roku.

Roślina okrywowa o liściach przypominających kapustę. Kwitnie w kwietniu, na pędach pojawiają się różowe kwiaty. Wysokość około 40 cm. Idealna bylina do ogrodu skalnego, oczka wodnego. Zarówno w półcieniu jak i w słońcu. Lepiej będzie się czuła w półcieniu.

Ula wiosenna to delikatna bylina wiosenna. Nisko rosnąca, o wysokości do 15 cm. Jest to nisko rosnąca roślina o sercowatych, zielonych liściach. Może rosnąć na każdej glebie. Najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu. Posiada piękne niebieskie kwiaty.

6. Wilczomlecz - bylina idealna dla miłośników żółci. Tworzy kuliste kępy o wysokości około 40 cm, na szczycie których znajdują się złote kwiaty. Bylina łatwa w uprawie i dodająca ogrodom kolorytu. Po kwitnieniu można ją przyciąć do ziemi, a ponownie wykiełkuje kwiaty.

Ciemierniki stają się coraz bardziej popularne i dostępne w sklepach. Występuje w kilku odmianach o kwiatach w różnych kolorach. Osiąga wysokość do 30 cm. Duże dłoniaste liście z wyjątkowymi kwiatami. Idealna do każdego ogrodu w każdych warunkach. Hellebores może być trujący.

8. Ciemiernik pospolity - liście zimozielone. Kwiaty pojawiają się na szypułkach w marcu, osiągając wysokość 15 cm. Fioletowo-niebieskie kwiaty mają piękny kolor. Bylina idealna do uprawy w cieniu. Potrzebuje żyznej, bogatej w próchnicę gleby.

źródło: pinterest.com

Płomyk szydlasty - Niska bylina o wysokości około 10 cm. Jest pięknym chwastownikiem i wietrzeniem, dzięki czemu idealnie nadaje się na obrzeża i skalniaki rabat. Wiosną, od kwietnia do maja, wytwarza masę kwiatów w różnych kolorach, w zależności od odmiany. Byliny na stanowiska słoneczne. Łatwa w uprawie, zapewnia piękny kolor akcentu w ogrodzie.

Kto nie ma sasanek? Stanowią one piękny wiosenny akcent na naszych rabatach. Kwiaty są duże, dzwonkowate i ułożone w pętelki. Osiągają wysokość do 15 cm. Roślina jest w całości pokryta włoskami. Po przekwitnięciu pędy osiągają wysokość 40 cm. Idealnie nadaje się na stanowisko słoneczne.

12. Prymulki o omszałej, ząbkowanej fakturze. Idealne do półcienia. Piękne kolory i akcenty na skalniakach, rabatach i innych miejscach. Kwiaty mogą pojawiać się już w marcu. Lubi gleby próchnicze.

13 fiołek wonny - Niska bylina dorastająca do 15 cm. Idealnie nadaje się do półcienia. Odmiany o kwiatach białych lub fioletowych. Kwitnie w kwietniu. Preferuje glebę próchniczą, przepuszczalną, niezbyt suchą. Nadaje się na rabaty, obwódki rabat i inne miejsca. Jest to roślina wieloletnia, która rozrasta się po ogrodzie.