Wczesnowiosenne łóżko pod derką

Ciesz się kolorowym ogrodem już wiosną. Wystarczy, że dobrze go zaplanujesz i zadbasz o nasadzenia jesienią. Podczas gdy inne ogrody są jeszcze w zimowym śnie, Ty możesz mieć kolorowy i tętniący życiem ogród. Sprawdź, czy rabata wczesną wiosną, pod dereniem będzie pasowała do Twojego ogrodu.

Kiedy rabata pod dereniem wygląda najbardziej dekoracyjnie?

Rabata pod dereniem jest atrakcyjna przez cały rok. Jednak to właśnie zimą i wczesną wiosną najbardziej przyciąga wzrok, dzięki żywym i intensywnym kolorom: łodygom derenia "Sibirica" (czerwonym), zimozielonym ciemiernikom(ciemnozielonym) i turzycom(złoto-zielonym). Zwiastunem wiosny nie są wysokie tulipany botaniczne, np. pomarańczowe. Zastąpią je po przekwitnięciu funkie, niebiesko-zielone rośliny.

Jeśli chcesz bardziej kompleksowego rozwiązania, to zmierz się z tym, planując nie tylko jedną rabatę, ale cały ogród. kliknij tutaj, aby zobaczyć od czego zacząć.

Opis dla rabaty pod dereniem

Jest to niewielka, ale uniwersalna kompozycja z mrozoodpornych, łatwych w uprawie roślin. Można ją wykorzystać jako gotową rabatę ogrodową lub jako moduł, zestawiając ze sobą różne elementy. Dobre tło stanowić będzie ciemnozielony cis lub białe pnie brzozy, np. 'Doorenbos'. Jako żywopłot można też wykorzystać saporię, szybko rosnący krzew. Jeśli będzie co roku bardzo mocno przycinany, może rosnąć bardzo gęsto, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli masz więcej miejsca, możesz posadzić go w szerszej rozstawie i pozwolić mu rosnąć gęściej. W tym przypadku sadzenie niskich bylin obok ogrodzenia nie sprawdzi się, ponieważ nie będą one widoczne za gęstymi gałęziami.

Możesz go zmodyfikować, zwracając uwagę na zachowanie efektu naturalistycznej rabaty. Możesz zmodyfikować schemat, zwracając jednak uwagę na utrzymanie efektu naturalistycznej rabaty.

Użyte rośliny

Sibirica - czerwone pędy w okresie zimowym

Krzew białych dogów, Cornus alba, z odmiany 'Sibirica' dominuje na rabacie o wymiarach 2 na 2 metry. Może osiągnąć 3 m wysokości i szerokości. Ta łatwa w uprawie roślina niewiele wymaga pod względem podłoża. Jest też odporna na suszę, warunki miejskie i dobrze rośnie w półcieniu lub na słońcu. wczesną wiosną wymagane jest silne przycinanie. Warto usunąć starsze pędy, które znajdują się blisko ziemi, gdyż mają one jeszcze czerwonawy kolor. Przycinanie zmniejsza rozmiary krzewu, poprawia jego pokrój i stymuluje powstawanie nowych pędów.

Roślina jest piękna przez cały rok. Koralowoczerwony kolor kory na dereniu rzuca się w oczy w zimowym krajobrazie. Wiosną uderza kontrast między zielonymi liśćmi a nowymi pędami. W czerwcu pojawiają się białe kwiaty (które nie są widoczne na tle biało-zielonych liści). Krzew dobrze wygląda jesienią, gdy dojrzewają niebiesko-białe owoce, które są wielkości grochu. Liście również stają się żółte i lekko brązowe.

Ciemiernik biały - kwiaty zimowe

Pod dereniem świetnie będzie wyglądał ciemiernik biały, Helleborus niger (Helleborus). Jest to roślina nietypowa, kwitnąca w zależności od pogody wczesną wiosną. Kwiaty mają około 10 cm średnicy, początkowo są białe, potem zmieniają kolor na różowy i zielony. Utrzymują się długo (nawet do maja). Bylina dorasta do 30 cm wysokości, tworząc kępę o ciemnozielonych i odpornych na zimę liściach. Preferuje gleby żyzne, bogate w próchnicę, wapienne i gliniaste. Jest to długowieczna, piękna roślina, która doskonale nadaje się do okrywania zacienionych miejsc pod drzewami i krzewami. Najlepiej wygląda w dużych grupach roślin (sadzonych co 30 cm). Można też zastosować nieco wyższy ciemiernik wschodni, (Helleborus Orientalis).

Oszałamiająca turzyca - zimowa, żółta trawa

Ciemnozielone ciemierniki pięknie kontrastują ze złotozielonymi liśćmi turzycy oszimskiej (Carex oshimensis 'Evergold'). Liście te pozostają w tym kolorze przez cały rok. Ta łatwa w utrzymaniu trawa kępkowa dobrze rośnie w miejscach półcienistych lub słonecznych, w wilgotnej glebie. Można ją sadzić w grupach lub pojedynczo, w odległości 40 cm od siebie. Można też zastosować turzycę wiosenną Carex caryophyllea 'The Beatles', która jest świetną rośliną okrywową i rozprzestrzenia się poprzez wzrost podziemny. Można też zastosować nieco mniejszą turzycę ptasią, Carex ornithopoda, 'Variegata'. Obie mogą być uprawiane w głębokim cieniu.

Tulipany botaniczne - wczesne miniatury

Tulipany botaniczne są wiosennym akcentem na rabacie. Kwitną zanim liście krzewu rzucą cień. Wyróżniają się niskim wzrostem, do 40 cm. Jednocześnie mają duże kwiaty w jasnych kolorach. Doskonale nadają się do nasadzeń naturalistycznych i mają niewielkie wymagania glebowe. Posadź je w pobliżu krawędzi rabaty. Tulipa Greigii będzie dobrze rosła w półcieniu. Tulipa kaufmanniana to pierwsza hybryda, która zakwita. Może to nastąpić już w marcu.

Tulipany botaniczne nie są jak inne grupy w tym, że nie wymagają wykopywania co roku . Dobrze rosną w tym samym miejscu przez wiele lat. Aby wzmocnić cebulki w kolejnych sezonach, można zastosować nawóz wieloskładnikowy (po pojawieniu się liści) oraz nawozić ich kwiaty. W przypadku konieczności wysadzenia cebulek, można je wykopać po zaschnięciu liści (na przełomie lub w czerwcu), wysuszyć i przechować do października. Następnie sadzi się je w grupach po 12 lub więcej sztuk.

Funkia lub kamuflaż

Rośliny cebulowe mają poważną wadę: po kwitnieniu ich liście usychają i więdną, rujnując kwietnik. Nie można ich usunąć przed czerwcem. Problem ten można rozwiązać, sadząc je w pobliżu bylin, które mają efektowne liście. Wypełnią one miejsca pozostawione przez tulipany. Na przedstawionej rabacie są to Hosty (Funkie), które późno rozpoczynają wegetację. Wypuszczają liście tylko w okresie kwitnienia tulipanów. Aby dodać rabacie trochę koloru polecam rośliny o niebieskich liściach. Należą do nich: 'Halcyon', czy 'Blue Cadet'. Rośliny te mają od 40 do 50 cm wysokości i pokrywają duże powierzchnie w cieniu. W lipcu zakwitają na fioletowo. Mogą być uprawiane w żyznej glebie przez wiele lat.

Mam nadzieję, że ten kwietnik pod dereniem może Was zainspirować do planowania ogrodu. Więcej propozycji aranżacyjnych znajdziecie tutaj.