Czym można okryć rośliny na zimę?

Zimowe okrycia roślinne VIDEX

Nie jesteś pewien, czego użyć do okrycia roślin w ogrodzie na zimę? Oto lista najlepszych materiałów do przydomowego ogrodu. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Po pierwszych przymrozkach najlepiej jest okryć rośliny na zimę. Najlepiej nie spieszyć się z tym. Masz do dyspozycji wiele materiałów i rozwiązań:

  • Słoma. Można ją owinąć wokół pni i gałęzi drzew i krzewów za pomocą sznurka (znanego pod nazwą chochołów) lub zrobić z niej maty chroniące przed śniegiem i wiatrem. Zastępuje ją agrowłóknina.
  • Kora. Kora jest stosowana jako ściółka w większości naszych grządek ogrodowych. Sama w sobie stanowi ochronę. Warto ją ponownie uzupełnić przed zimą. Pamiętajmy, że kora może mieć kwaśny odczyn, a zbyt duża jej ilość może zaszkodzić roślinom, które "nie lubią" kwaśnej gleby.
  • Liście. Sprawdź, czy na liściach nie ma grzybów i chorób, bo mogą one zainfekować okrywane rośliny. Rośliny obumierające nad ziemią na zimę lepiej przykryć liśćmi, gdyż są one mniej przepuszczalne i mogą sprzyjać gniciu. Moi rodzice używają liści do okrywania podstaw chochołów, które znajdują się blisko ziemi. Robią to po to, aby liście nie stykały się z rośliną. Te kopce z liści zostaną usunięte, gdy pogoda stanie się łagodniejsza.
  • Trociny. Czasami wykorzystuje się je do kopcowania lub zabezpieczania powierzchni kwietników. To rozwiązanie nie jest dla mnie, wyłącznie ze względów estetycznych.
  • Strobisz lub gałęzie drzew iglastych. Najlepiej wybrać te, których igły nie opadają. Jodła, daglezja czy sosna. Przydadzą się nie tylko do ochrony, ale też dodadzą nieco zieleni zimowym rabatom. Gałęzie te dostępne są na plantacjach i w punktach sprzedaży choinek, ale można je również zdobyć za darmo. Stroik można również wykorzystać do wzmocnienia ochrony, która została wykonana jesienią oraz w dni i noce, kiedy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków. Jest ona bardzo łatwa do rozłożenia i usunięcia. Warto mieć pod ręką kilka takich darmowych gałązek na najchłodniejsze zimowe dni. Ta metoda jest bardzo dobra.
  • Agrowłóknina to jedna z najbardziej popularnych i skutecznych metod. Tkaninę owijamy wokół krzewów i związujemy sznurkiem. Warto czasem dodać drugą lub trzecią warstwę. Dla mnie takie białe balerony w ogrodzie to straszny widok. Jest to widok, którego nie cierpię, zwłaszcza gdy nie pada śnieg. Jest na to rozwiązanie. Można kupić gotowe, bardzo estetyczne osłony roślin (na przykład w sklepie internetowym VIDEX), które nie tylko zakryją, ale i ozdobią taras, balkon czy ogród.
  • Juta. Stosuje się ją w podobny sposób jak agrowłókninę. Jest dekoracyjna i może służyć jako maska do ukrycia brzydszych materiałów. Na rynku można też znaleźć różne dekoracyjne jutowe ochraniacze roślin. (Polecam tu również firmę VIDEX ).
  • Ziemia, kompost. Stosuje się ją najczęściej do kopcowania róż. Kopcowanie to proces polegający na przykryciu podstawy pędów ziemią do wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset centymetrów.
  • Tektura falista. Służy do zabezpieczania pni pnączy i drzew. Mocuje się ją za pomocą sznurka, drutów lub specjalnych zacisków.

Przepuszczalność osłony jest niezbędna do zabezpieczenia roślin przed zimą. Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybowych, obumieraniu tkanek i uszkodzeniom. Aby uniknąć przegrzania roślin , nie stosujemy plastiku ani folii do okrywania roślin zimą. Wczesną wiosną należy również zachować szczególną ostrożność, aby usunąć osłony na czas. W przypadku wrażliwych roślin, usuwaj osłony stopniowo. Usuń osłony w ciągu dnia, a w nocy zastosuj jakąś formę ochrony. W przypadku szczególnie łagodnej zimy zalecam okresowe usuwanie i luzowanie niektórych osłon i zabezpieczeń. Zapobiegnie to przegrzaniu i przedwczesnemu wzrostowi pąków.

Zabezpieczenia dla większych drzew i róż są często najbardziej kontrowersyjne, zwłaszcza jeśli chodzi o róże pnące. Jeśli drzewa są zbyt duże, aby objąć cały pień, powinniśmy zabezpieczyć korzeń i pień najbliżej ziemi. Róże kopcujemy ziemią lub trocinami. Jeśli są pnące lub szczepione, zabezpieczamy również koronę. Przyginamy ją i przywiązujemy do ziemi. W razie potrzeby możemy ją umocować palikami. Wygiętą koronę przykrywamy trocinami lub ziemią, a nawet kompostem. Musimy zapewnić stanie, chyba że mamy możliwość zgięcia lub nie chcemy zginać. Następnie zabezpieczamy pień słomą lub kartonem, a koronę owijamy agrowłóknem.
Zabezpieczamy podstawę pnia, czyli część rośliny, która znajduje się co najmniej kilka centymetrów nad ziemią.
Wiesz już, czego użyć do okrycia roślin na zimę. Możesz rozpocząć przygotowania. Należy owinąć tylko te rośliny, które wymagają ochrony. Nie powinno się owijać całego ogrodu.

___________

Wpis we współpracy z. Wideo .pl